Hidex 300SL ve Hidex Triathler detektörlerinin puls ayrım kapasitelerinin karşılaştırılması
Comparison of puls shape discrimination capabilities of Hidex 300SL and Hidex triathler
- Tez No: 287191
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Kokteyl olarak Ultima Gold F, kimyasal kuenç olarak nitrometan (CH3NO2) ve renk kuenç maddesi olarak da sarı gıda boyası kullanılan bu çalışmada, Hidex 300SL ve Hidex Triathler detektörlerinin 222Rn miktarının belirlenmesinde puls ayrım kapasiteleri karşılaştırılmıştır. Başarım katsayısı ve % taşma değerlerinin eklenen kuenç miktarına, cinsine ve kullanılan detektöre göre farklılık gösterdiği saptanmıştır. Ayrıca ilave edilen kuenç miktarına göre puls ayrımının 300SL detektöründe Triathler detektörüne göre daha hassas sonuçlar verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study that used Ultima Gold F as a cocktail, nitrometan (CH3NO2) as a chemical quench and yellow dye as a colour quench, puls shape capabilities of Hidex 300SL and Hidex Triathler detectors were compared for the quantification of 222Rn. Figure of merit and % spillover values were seen to differ with added quench level, quench type and the detector used. Moreover, with added quench volume, puls discrimination capability of 300SL was seen to show better results compared with Triathler.