An artificial neural network controlled microelectromechanical accelerometer
Yapay sinir ağı kontrollü mikroelektromekanik ivme ölçer
- Tez No: 287216
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT AKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu tezde, Yapay Sinir Ağı (YSA) kontrollü bir Mikro-Elektro-Mekanik-Sistem (MEMS) ivmeölçer tasarlanmıştır. MEMS ivmeölçer için analog YSA gerçeklemesi araştırılmış ve özel donanım tasarımı gerçekleştirilmiştir. Önerilen kontrolcünün amacı, kapasitif MEMS ivmeölçerin başarısını arttırmaktır. Bu çalışma MATLAB ve SPICE benzetim ortamlarında gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar göstermektedir ki, YSA kontrolcüsü MEMS ivmeölçerin başarısını arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, a neural network based Micro-Electro-Mechanical-System (MEMS) accelerometer is designed. Analog neural network controller for the MEMS accelerometer is researched and a specific hardware design is implemented. Aim of the proposed neural network controller is to improve the performance of capacitive MEMS accelerometer. The study has been performed in both MATLAB and SPICE environments. Simulation results show that, proposed neural network controller improves performance of MEMS accelerometer.