Tek N-çift Z'li nadir toprak çekirdeklerinin manyetik dipol özelliklerinin incelenmesi (65
Investigation of the magnetic dipole properties of rare-earth deformed nuclei (65
  1. Tez No: 287231
  2. Yazar: PINAR KAPLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN YAKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tez çalışmasında kuaziparçacık-fonon etkileşmelerini de hesaba katan Kuaziparçacık-Fonon Nükleer Model (QPNM) çerçevesinde tek-A'lı çekirdeklerin uyarılma enerjileri, manyetik momentleri, gK ve faktörleri için elde edilen analitik formüller kullanılarak sayısal hesaplamalar yapılmış ve teorik sonuçların deneysel verilerle uyum içerisinde olduğu görülmüştür. Sayısal hesaplamalar nadir-toprak bölgesinin sonunda yer alan tek-N'li 155-165Dy, 157-167Er ve 173-177Yb çekirdeklerinin izotop zincirleri için yapılmıştır. Sayısal hesaplamalar tek nötronlu çekirdeklerin manyetik momentlerinin deneysel ve teorik değerlerinin uyum içinde olduğunu ve A kütle sayısına göre değişimlerinin aynı davranışı sergilediklerini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, numerical calculations are done by using the analytical formulas obtained for the excitation energies, magnetic moments, gK and factors, and it is concluded that the experimental data are consistent with the theoretical results. Numerical calculations are done for the isotope chains of the 155-156Dy, 157-167Er, and 173-177Yb nuclei existing in the end region of the rare earth elements with odd-N. Numerical calculations pointed out that the experimental and theoretical values of the magnetic moments of odd-neutron nuclei are consistent with each other and they express the same behavior with respect to the mass number A.