2-bromofenil boronik asit molekülünün spektroskopik ve geometrik özelliklerinin teorik ve deneysel olarak incelenmesi
Investigation of spectroscopic and geometric properties of 2-bromophenylboronic acid molecule as theoretical and experimental
- Tez No: 287235
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ÇORUH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tezde 2 Bromofenil boronik asit (2Brpba) molekülünün deneysel ve teorik spektrumu incelendi. 2Brpba molekülünün infrared ve raman fuorier dönüşümleri kaydedildi. 2Brpba molekülünün yapısal ve spektroskopik analizleri Hatree-fock ve yoğunluk fonksiyon harmonik hesaplamalar ile yapıldı. 2Brpba molekülünün konformasyon analizi gerçekleştirildi ve kararlı konformasyonlar belirlendi. 2Brpba molekülünün kararlı konformasyonu DFT/B3LYP 6-311++G(d,p) ve HF 6-311++G(d,p) temel setleri kullanılarak belirlendi. 2Brpba molekülünün sadece bir formu en kararlı yapı olarak DFT/ B3LYP 6-31 G(d), DFT/ B3LYP 6-311++G(d,p) ve HF 6-311++G(d,p temel setleri kullanılarak belirlendi.Molekülün ölçeklendirilmiş infrared spektrum değerleri molekülün deneysel infrared spektrumu ile mukayese edildi. Gözlenen ve hesaplanan frekanslar arasında iyi bir uyum olduğu gözlendi. Son olarak 2Brpba molekülünün geometrik parametreleri infrared ve raman bandları şiddetleri molekülün deneysel sonuçları ile kıyaslanarak yorumlandı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the experimental and theoretical spectra of 2-Broophenylboronic acid (2Brpba) were investigated. The Fourier transform Raman and Fourier transform infrared spectra of 2Brpba molecules were recorded in the solid phase. The structural and spectroscopic analysis of 2Brpba molecules, has been carried out and stable conformation of 2Brpba were determined.The stable confermers of 2Brpba molecules, have been determined using DFT/B3LYP and HF level with the 6-311++ G(d,p) basis set. For the 2Brpba molecule, only one form was determined to be the most stable structure, by using DFT/B3LYP level with 6-31 G(d), 6-311++G(d,p) and HF 6-311++G(d,p) basis sets.The scaled values have been compared and interpreted with experimental FT-IR spectra of the molecule. Between the observed and calculated frequencies are found to be in good aggreement. Finally, geometric parameters of the 2Brpba molecule, infrared and raman bands and intensities were compare with result of experimental data of the 2Brpba molecule.