Mitochondrial dna analyses of domestic pigeon breeds (columba livia domestica) in Turkey
Türkiye'deki evcil güvercin soylarının (columba lıvıa domestıca) mitokondriyal dna analizi
- Tez No: 630705
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL CAN BİLGİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM AKIN PEKŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
“Evcil güvercin”Columba livia'nın insanlar tarafından geliştirilmiş farklı soylarını betimlemektedir. Evcil güvercinler yaklaşık 10,000 yıl önce Bereketli Hilal bölgesindeki insanlar tarafından besin kaynağı olarak kullanılmış, Antik Mısırlılar da güvercinleri hem besin kaynağı hem de ritüel hayvanları olarak kullanmışlardır. Günümüzde, yaklaşık 350 farklı evcil güvercin soyu ve birçok yetiştirici bulunmaktadır. Soylar, uçuş ile ilgili kabiliyetleri ya da farklı morfolojik özellikleri bakımından seçilmiştir. Bu kuvvetli yapay seçilim, güvercin soylarının, soylar arasında son derece fazla fenotipik çeşitliliğe sebebiyet veren kuvvetli bir yönlü seçilime maruz kalmasına sebep olmuştur. Bu çalışmada, yerli ve yabancı yetiştiricilerden toplanan farklı evcil güvercin soylarının (özellikle“owl”tipi soyların) tüyleri popülasyonun filogenetik yapısını incelemek üzere DNA kaynağı olarak kullanılmıştır. İki mitokondriyal bölge, COI ve D loop, soylar arasındaki farklılaşmayı ve olası filogenetik bağlantıları analiz etmek için kullanılmıştır. COI markeri, güvercin ırkları için güvenilir bir filogeni sunma konusunda yeterli veriyi sağlamamıştır. D loop markerı da Modern Hünkari soyu hariç, büyük soy grupları arasında ayrım yapamamıştır. Yıldız şeklindeki Median-Joining Ağı, popülasyonda coğrafi yapının çok az olduğunu veya hiç olmadığını gösterirken, düşük seviyedeki sekans ayrışması ile farklı mutasyonların sık görülmesi ani gerçekleşmiş olan bir popülasyon genişlemesine işaret etmektedir. Bulgularımız, tüm evcil soyların tek bir olası kökeni olduğunu ve çeşitli soylar arasında ayrım gözetmeden yapılan çaprazlama uygulamalarının yaygın olduğunu doğrulamaktadır ancak bunu, muhtemelen, söz konusu soy için istenen özellikler bakımından uygulanacak seçilim izleyecektir. Özetle, mtDNA, yerli güvercin soylarının filogenisini oluşturma konusunda yeterli bilgiyi sağlayamamaktadır ve Hünkari ırkının 19. yüzyılda Avrupa'ya götürülüşü gibi iyi belgelenmiş olaylara bile ışık tutmakta yetersiz kalmıştır.
Özet (Çeviri)
“Domestic pigeon”refers to any human-developed breed originating from its wild relative, the rock pigeon. Domestic pigeons were used as a food source by humans ~10,000 years ago, while Ancient Egyptians used them as both food and ceremonial animals. Today, there are approximately 350 different breeds and thousands of breeders. Many breeds were selected for their flight abilities or for their extreme morphological characteristics. Through intense artificial selection, pigeon breeds were subjected to a massive directional selection that gave rise to great phenotypic diversity among them. In this study, feathers of different breeds (particularly“owl”breeds) collected from Turkish and foreign breeders were used as a DNA source to study their phylogenetic structure. Two mitochondrial regions, COI and D loop, were used to analyze divergence and possible phylogenetic links. The COI marker did not provide enough data to infer the reliable construction of pigeon breed phylogeny. The D loop marker did not differentiate between major groups, either, except for the Modern Oriental breed. A star-shaped Median-Joining Network suggested little or no geographical structure. Low level of sequence divergence and the high frequency of unique mutations indicated rapid population expansion. Our findings confirm the probable single origin of all domestic breeds and the widespread practice of indiscriminate crossbreeding between various breeds. Overall, mtDNA turned out to be an uninformative marker for a reliable domestic pigeon phylogeny and was unable to shed light on even well-documented events such as the introduction of the Hünkari breed into Europe in the 19th century.