Manufacture of low porosity synthetic cordierite for use as saggers in firing of tiles and porcelain
Fayans ve porselen pişiriminde kullanılan düşük poroziteli sentetik kordierit kasetlerin geliştirilmesi
  1. Tez No: 29422
  2. Yazar: NAİME GÜNSELİ FESLİGİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜHA ATAMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
ÖZ FAYANS VE PORSELEN PîşîRîMîNBE KULLANILAN DÜŞÜK PûROZİTELî SENTETİK KORDİERİT KASETLERİN GELİŞTİRİLMESİ FESLÎGÎL. Naime Günseli Yüksek Lisans Tezi. Kiraya Mühendisliği Anabil im DaU Tez Yöneticisi : Assoc. Prof. Dr. Süha At amer Şubat, 1993, 175 sayfa Kordierit üretiminde kaoiinit, kalsine edilmiş manyezit, alumina, talk, K-feldspat gibi yerli hammadde ler kullanılmıştır, özellikle» halen Yarımca Porselen Sanayii TAŞ. 'de üretilmekte olan yerli kordierit bünyelerin fiziksel özelliklerinin iyileştirilmesi için, derişik kordierit - mull it yüzdesinin bünyede geliş tirilmesi amaçlanmıştır. Bir başka amaç da, halihazır uygulamadan farklı olarak, kordierit malzemenin tek pişirimde elde edilmesidir. Porozi t ey i düşürmek ve pişirmede saman ve sıcaklık bakımından esneklik saklamak için- hammadde harmanlarına %4-lu arasında K-ı"eldpspa.+- katılmıştır. Ek olarak... malzemenin kullanım sıcaklığım arttırmak için. vkalsine kaolin ve sentetik mullit kullanılmıştır. 1100°C'de kalsine edilmiş manyezit, değişik boyutta ve miktarlarda bünyeye ilave edilmiştir. Sıcaklığın arzu edilen bünyelerin gelişmesi üzerindeki etkisi porozite, kırılma mukavemeti, e§me mukavemeti ve termal şok direnci gibi fiziksel özellikler ve bünyelerde gelişen fazlar saptanmıştır. Anahtar kelime: Kordierit, Seramik. Kaset üretimi.Seramik Fırınları Yardımcı Malzemeleri. Bilim kodu : 603.03.02 vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MANUFACTURE OF LOW POROSITY SYNTHETIC CORDIERITE FOR USE AS SAGGERS IN FIRING OF TILES AND PORCELAIN FESLÎGÎL, Naime Günseli M.S. Thesis in Chemical Engineering Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Süha Atamer' February, 1993, 175 pages Kaolinite, calcined magnesite, talc and K-feldspar have been used as raw materials in the production of cordierite bodies. Different cordierite - mull ite ratios have been effected with the aim to improve the physical properties of the domestic cordierite bodies produced in Yarxmca Porselen Sanayii T. A. 5- Another goal was to obtain the bodies with single firing scheme, different from the present production. In order to decrease the porosity and to provide flexibility for the firing time and temperature, K-feldspar is added in the range of 4-10%.In addition, to increase the application temperature of the articles, calcined kaolin (called molochite commercially) and synthetic mull ite are added to the bodies. Calcined mmagnesite at 1100°C is added to the body at various particle size and amounts. Different firing temperatures and soaking times have been used to see the effect of temperature on the development of the desired cordierite structure. The effect of these changes on physical properties, such as porosity, crushing strength, bending strength. thermal shock resistance, and the phases developed in the bodies are determined. Key word : Cordierite, Ceramics. Sagger Ceramic, Kiln Auxiliaries. Scientific Code : 603.03.02 IV