Kordiyerit esaslı seramiklerin korozyon direncine mekanik aktivasyonun etkisi
The effect of mechanical activation on corrosion resistance of cordierite based ceramics
- Tez No: 558457
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÖZKAN TOPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Mevcut çalışmada kaolen, talk ve alümina tozları kullanılarak mekanik aktive edilmiş ve edilmemiş olarak üretilen kordiyerit seramiklerin; oda sıcaklığı ve 50°C 'de farklı derişimlerdeki HCl ve H2SO4 çözeltilerindeki dayanımları incelenmiştir. Kaolen, talk ve alüminanın belirli oranlarla bir araya gelip karıştırılması, mekanik aktivasyon işleminin uygulanması ve daha sonra tozlardan presleme işlemiyle numuneler elde edilip, bu numunelerin 1250⁰C'de sinterlenmesiyle elde edilen numuneler oda sıcaklığı ve 50⁰C'de HCI ve H2SO4 sulu çözeltilerinde korozyona uğratılmaya çalışılmıştır. Bu deneyler sonucunda ağırlık değişimi, pH değişimi, ICP değerleri, XRD ve SEM analizleri yapılmıştır. Korozyon testleri sonucunda asit miktarının ve sıcaklığın artması ile mekanik aktive olmuş numunelerde korozyon dayanımının arttığının ve mekanik aktivasyonun korozyona karşı direnci artırdığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present study, cordierite ceramics produced mechanically activated and non-activated using kaolin, talc and alumina powders; at room temperature and 50 ° C, the strengths of HCl and H2SO4 solutions in different concentrations were investigated. Samples were obtained by mixing kaolin, talc and alümina in certain proportions, applying mechanical activation and then pressing from powders and sintering these samples at 1250°C and the samples were subjected to corrosion in HCl and H2SO4 aqueous solutions at 50°C. As a result of these experiments, weight change, pH change, ICP values, XRD and SEM analyzes were performed. As a result of corrosion tests, it has been observed that the corrosion resistance of the mechanical activated samples increases and the mechanical activation increases the resistance to corrosion with the increase of acid amount and temperature.