2-aminobenzimidazolün bazı moleküler komplekslerinin geometrik ve spektroskopik özelliklerinin teorik olarak incelenmesi
Theoretical investigation of geometric and spectroscopic properties of some 2-aminobenzimidazole complexes
  1. Tez No: 287267
  2. Yazar: FATİH GÖZÜAÇIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DAVUT AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Antiseptik ilaçlarda ve birçok kompleks bileşiğin taban molekülü olarak kullanılan 2-Aminobenzimidazol (ABZ), boya sanayinde, tarım ilaçlarında, renkli cam üretimi ve tekstil ürünlerinde kullanılan Pikrik Asit(PA), askeri alanda ve maden sektöründe patlayıcı madde olarak kullanılan Trinitrobenzen(TNB) ve ikili kompleksler 2-Aminobenzimidazol-Trinitrobenzen (ABZ-TNB) ile 2-Aminobenzimidazol-Pikrik Asit(ABZ-PA) teorik olarak incelendi. Başlangıç olarak Gaussian 03W ve GaussView 3.0 paket programlarıyla Yoğunluk Fonksiyoneli Teorisi (DFT/B3LYP-PBE1PBE) ve Hartree-Fock (HF) metotları kullanılarak 6-31++G(d,p) setiyle teorik olarak moleküllerin en kararlı yapıları üç boyutlu olarak çizildi. Daha sonra moleküllerin yapısal parametreleri (bağ uzunlukları ve bağ açıları), infrared titreşim frekans değerleri, 13C ve 1H kimyasal kayma değerleri teorik olarak üç farklı metotla hesaplandı. Deneysel verilerde sadece karakteristik titreşim frekans ve kimyasal kayma değerleri olmasına karşın tüm titreşim frekans ve kimyasal kayma değerleri teorik olarak hesaplandı. Moleküllerin elektronik özellikleri: HOMO, LUMO enerjileri, moleküler sertlik ve elektronegatiflik değerleri ile UV-Vis değerleri yine üç farklı metot ile hesaplanıp karşılığı olan sonuçlarla kıyaslandı. ABZ-TNB ve ABZ-PA komplekslerinde, moleküller arası olası hidrojen bağları ve etkileşimler de göz önüne alınıp değerlendirildi. Sonuç olarak, DFT metotlarında deneysel verilerle daha uyumlu sonuçlar elde edilirken, HF metodunda UV-Vis değerleri için daha uyumlu sonuçlar elde edildi.
Özet (Çeviri)
2-Aminobenzimidazole (ABZ) that is used in antiseptic medicines and as a base molecule of various complex molecules, Picric Acid PA) which is used in paint industry, agricultural medicines, produce of colored glass and textile products, Trinitrobenzene(TNB) used as an explosive material in military and mining sector and complex molecules 2-Aminobenzimidazole-Trinitrobenzene (ABZ-TNB) and 2-Aminobenzimidazole-Picric Acid (ABZ-PA) are theoretically studied. As an inception Gaussian 03W and GaussView 3.0 program pack are used to draw theoretically the most optimized and stable 3D structures of molecules in density functional theory (DFT/B3LYP-PBE1PBE) and Hartree-Fock (HF) methods with 6-31++G(d,p) basis set. Then structure parameters (bond length and bond angles), infrared vibration frequencies, 13C and 1H chemical shift data of molecules are calculated in three different methods. Although there are only characteristic experimental data of molecules, all vibration modes and chemical shift data are theoretically calculated. Electronic properties of molecules: HOMO, LUMO energies, molecular hardness, electronegativity values and UV-Vis spectra data are calculated in three different methods and compared with corresponding data. In ABZ-TNB and ABZ-PA complexes, intermolecular interactions and possible hydrogen bonds between complexes are evaluated by considering. As a result, while the DFT methods are obtained to be in good agreement with experimental data, the HF method is better for UV-Vis spectra data.