Bazı aminobenzimidazollerin yeni türevlerinin sentezi
The new synthesis of some aminobenzimidazoles
- Tez No: 284941
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEBLA DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, aminonitrobenzimidazollerin, 2-hidroksi benzaldehit ve 2-hidroksi naftaldehit ile verdiği kondenzasyon ve kenetlenme reaksiyonlarıyla, sırasıyla, Schiff bazları ve azo boyar maddeler sentezlenmiş ve bu bileşiklerin yapıları aydınlatılmıştır. Çıkış maddesi olarak kullanılan aminonitrobenzimidazoller, benzimidazolün nitrolanmasıyla elde edilen dinitro türevlerinin seçici indirgenmesiyle elde edilmiştir.Sentezlenen Schiff bazları ve azo boyar maddelerinin keto-enol tautomerisi, moleküller arası ve molekül içi hidrojen bağları spektroskopik yöntemler ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 2-hydroxy Schiff bases and azo dyes of aminonitrobenzimidazoles were synthesized respectively by condensation and coupling reactions and their structures were identified. Aminonitrobenzimidazoles were obtained by the selective reduction of dinitrobenzimidazoles.Keto-enol tautomerism, intramolecular and intermolecular hydrogen bonding of the Schiff bases and azo dyes were investigated by spectroscopic methods.