Türkiye'nin yedi büyük ilinde toptan eşya ve mukayeseli tüketici fiyatları
- Tez No: 28727
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. Ö. FARUK ALPASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İstatistik, Economics, Statistics
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
III TÜRKİYE'MİN YEDİ BÜYÜK İLİNDE TOPTAN EŞYA ve MUKAYESELİ TÜKETİCİ FİYATLARI İNDEKSLERİ ÖZET Bu çalışma ülkemizde Ankara, İstanbul ve İzmir gibi üç büyük İlimizin yanı sıra değişik bölgelerden Adana, Konya, Samsun ve Diyarbakır illerimizde toptan eşya ve tüketici fiyatları indekslerini yıllar, iller ve tüketim maddeleri ana grupları itibarıyla karşılaştırmalarını ortaya koymuştur. Çalışmanın giriş bölümünde genel bilgilerden sonra, birinci bölümde basit indeksler, ikinci bölümde bileşik indeksler, üçüncü bölümde indeklerin uygulama alanları, dördüncü bölümde indekslerin karşılaştırılmaları teori ve işleyişleri ile izah edilmiştir. Bu anlatımlardan sonra 1987-1992 arası bu illerimizdeki indeks rakamları derlenerek grafiklere artarılmıştır. Sonuç bölümünde bu grafiklerin yorumlan yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This study has achieved the comparison of whole saks and indexes of consumer prices yearly, cities and consuming products eitler in our big cities such as Ankara, Istanbul and Izmir or in the other provinces such on Adana, Konya, Samsun and Diyarbakır. After giring general information in the introductory section, simple indexes in the first section, united indexes in the second section, the application areas of the indexes in the third section the comparasion of indexes in the fourth section have all been described with their effects and operations. After there descriptions indexes numbers in these cities between 1987-1992 transferred to the graphics. The graphics have been commented in the last section.