Türkiye için buğday üretim fonksiyonu tahmini
  1. Tez No: 28728
  2. Yazar: MUSTAFA ÇETİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECATİ TÜREDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Ill ÖZET Türkiye'nin buğday üretimi gelecek yıllarda ne olacaktır? Mevcut şartların değişmeyeceği varsayımı altında tahmin edilen üretim, gelecek yılların ihtiyacını ne ölçüde karşılayabilecektir? Buğday üretimini etkiliyen faktörler nelerdir? Bu faktörlerin üretimle ilişkisini en iyi hangi matematiksel model açıklamaktadır? Bu sorulara cevap bulabilmek için buğdayın Dünyada ve Türkiye'deki genel durumu çalışmanın birinci bölümünde incelendi. Buna göre ekilen alan, traktör sayısı, gübre kullanımı ve çiftçinin eline geçen buğday fiyatları üretime etki eden faktörler olarak kabul edildi. DİE 'nün bu değişkenlerle ilgili ülke düzeyinde elde ettiği 1960-1990 dönemine ilişkin ölçümleri kullanarak doğrusal, yarı- logaritmik ve çift-logaritmik kalıplarda dört değişkenli çoklu regresyon denklemleri ayrıca doğrusal kalıpta her seferinde bir değişken hariç tutularak üç değişkenli çoklu regresyon denklemleri hesaplandı. Bu denklemler sürekli olarak artan, kesişme noktası olan, bütün olarak anlamlı ve istatistiki açıdan yeterli bulunmuştur. Kabul edilen model doğrusaldır. Dört değişken ile açıklanan doğrusal denklem aşağıda gösterilmiştir. Y = -8437 + 2.08 XI + 7.38 X2 + 0.39 X3 - 0.0245 X4
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT What will be the wheat production of Turkey in the following years? Assuming that the production will continue under the present canditions then what will be the dimension of serving the necessity of the coming years? What are the factors affecting the wheat productions? Which mechanical model explains the best the interelation of these factors with the production? To find the answer for these questions, the general condition of wheat in the world and in Turkey was investigated in the first chapter of this study. According to this the cultivated field, number of tractors, fertilization and the wheat prices that farmers get were accepted as the factors affecting the production. Using the measurements about these variables which were supplied by DIE in the period of 1960-1990, multiple regression equations with four variable in the linear semi-logaritmic and double-logaritraic models, and also in the linear model every- time keeping one variable out with three variables the multiple regression equations were calculated. These equations increase continually, having intersection points, meaningful as a whole and was found adequate in the statistical point of view. The accepted model is linear. The linear equation which was explained with four variable is given below. Y= -8437 + 2.08 XI + 7.38 X2 + 0.39 X3 - 0.0245 X4