Kullanım amaçları farklı binalarda kirişli ve kirişsiz döşemeli taşıyıcı sistemlerin maliyete etkisi üzerine bir çalışma
A study on cost effect of the load bearing systems with beam slabs and without beam slabs in buildings with different intended use
  1. Tez No: 287278
  2. Yazar: ADEM TUNCER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMET ZEKİ ÖZYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Önemli deprem kuşaklarının üzerinde bulunan ülkemizde inşa edilen yapıların olası deprem durumlarında ayakta kalabilmesi ya da en azından can kaybıyla sonuçlanmayan deformasyonlara uğraması istenilmektedir. Bina taşıyıcı sistemi tasarlanırken, deprem anında üzerine gelecek yüklerin doğru tespit edilip modellemenin de buna uygun yapılması gerekmektedir. Aynı zamanda ekonomik olması da inşa edilen yapıdan beklenen bir durumdur. Yapılar tasarlanırken farklı döşeme türlerinin kullanılmasının, yapının deprem davranışını, taşıyıcı sistem seçimini ve maliyeti üzerinde etkileri olacağı açıktır.Bu çalışmada, kullanım amacına yönelik, yapının kirişli veya kirişsiz döşeme seçiminin yapı maliyetine etkisini incelemek amaçlanmıştır. Bunun için aynı kalıp planına sahip yapılar aynı doğal titreşim periyoduna sahip olduklarındaki maliyetleri belirlenerek karşılaştırılmışlardır.Bu çalışma 5 bölüm halinde hazırlanmış olup, amacı ve kapsamı birinci bölümde anlatılmıştır. İkinci bölüm genel bilgiler bölümüdür ve bu bölümde betonarme yapıda uygulanan döşeme sistemleri hakkında bilgiler verilmektedir. Üçüncü bölümde yapıların taşıyıcı sistemleri hakkında bilgi verilmiş ve süneklik düzeyleri anlatılmıştır. Dördüncü bölümde, amaca uygun olarak seçilen yapıların özellikleri açıklanmakta ve sözkonusu yapıların depreme göre yapısal çözümlemeleri gerçekleştirilmektedir. Bu bölümde sayısal uygulamalardan elde edilen bulgular kullanılarak, kirişli ve kirişsiz döşemeye sahip yapıların kesit etkileri incelenmiş ve maliyet ve ağırlık yönlerinden karşılaştırılmıştır. Son bölümde ise yapılan çalışmalar neticesinde elde edilen sonuçlar ve yorumlar yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The structures built in our earthquake ?prone country are desired to survive or at least resist deformations corresponding to life safety requirements in probable earthquakes. During designing the load bearing system, the earthquake loads must be accurately determined and the modeling should also be made accordingly. As well, cost efficiency is also anticipated considering the built structure. During modeling, it is evident that the use of different slab types effects the seismic behavior of the building, the selection of the load bearing system and the building cost.In this study, it is intended to investigate the effect of the selection of beam slabs or flat slabs on the building cost devoted to the intended use. Thus, the cost of the buildings are compared having the same structural configuration and period.This study is prepared in an extent of 5 chapters and the aim and the scope is indicated in the first chapter. The second chapter is comprised of the general information section and in this chapter, the information is given about the slab systems used in reinforced concrete structures. In the third chapter, the information about the load bearing systems is given and ductility levels are explained. In the fourth chapter, the properties of the expedient structures is demonstrated and the earthquake analysis of the aforementioned buildings is carried out. In this chapter, by using the results of the numerical applications, the cross-section effects of the buildings having beam and flat slabs were analyzed and compared regarding the cost and weight. The last chapter includes the conclusions according to the conducted study and comments.