Farklı tekniklerle güçlendirilen betonarme yapıların güçlendirme maliyetlerinin karşılaştırılması
Comparison of strengthening cost of reinforced concrete structures strengthened with different techniques
- Tez No: 394587
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMED KAMİL TANRIKULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada, Türk Deprem Yönetmeliği-1975 (TDY-1975) koşullarına göre projelendirilmiş, kullanım amaçları konut olan, aynı mimariye sahip değişik yüksekliklerde üç ayrı bina ele alınmıştır. Binaların performans analizleri, Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik'te (DBYBHY 2007) verilen doğrusal elastik ve doğrusal elastik olmayan analiz yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu binalarda belirlenen performans yetersizliklerini gidermek amacıyla mantolama ve deprem perdesi ilavesi gibi birbirinden farklı güçlendirme teknikleri uygulanmış ve bu güçlendirme çalışmalarının maliyet hesaplamaları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2015 yılı birim fiyat analizleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Güçlendirme tekniklerinin birbirleri ile olan fiyat karşılaştırmaları ve binaların yeniden yapım maliyetleri ayrı ayrı ele alınmış ve durum değerlendirmeleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar gözden geçirildiğinde, betonarme çerçeve taşıyıcı sistemlerin, deprem perdeleri ilave edilerek güçlendirilmesinin, mantolama tekniğine göre, rijitlik ve maliyet açısından daha uygun sonuçlar verdiği görülmüştür. Diğer taraftan, doğrusal elastik hesap yönteminin deprem güvenliği bakımından doğrusal elastik olmayan hesap yöntemine kıyasla daha güvenli tarafta kaldığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, three different residential buildings having the same architecture but different heights, which have been designed according to the conditions of Turkish Earthquake Code-1975 (TEC-1975) were taken into account. Performance analyses of the buildings were performed using the linear and nonlinear analysis methods defined in Turkish Earthquake Code-2007 (TEC-2007). In order to overcome performance deficiencies identified in the buildings, different strengthening techniques such as jacketing or shear wall addition into the RC frames were applied and cost calculations of the works were carried out using the 2015 unit price analysis of the Ministry of Environment and Urban Planning. Cost comparisons between the different strengthening techniques and reconstruction costs of the buildings have been discussed separately. Analysis of consequences has revealed that strengthening of reinforced concrete load bearing frames with shear walls gives more appropriate results in the context of rigidity and cost prices than concrete jacketing technique. Moreover, it has been observed that linear analysis methods give more conservative results for earthquake resistant design than the nonlinear analysis methods.