Farklı döşeme sistemine sahip betonarme yapıların değişik analiz parametrelerine ve diğer ülke yönetmeliklerine göre bazı imalat maliyetlerinin karşılaştırılması
Comparison of some manufacturing costs according to various analysis parameters and other regulations of reinforced concrete structures with different floor systems
  1. Tez No: 518029
  2. Yazar: KEMAL URAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUD SAMİ DÖNDÜREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Yapılar tasarlanırken kullanım amaçları, ekonomik koşullar ve inşa edildikleri bölgenin depremsellik durumu yapı maliyet koşullarını önemli ölçüde etkilemektedir. Ülkemiz dünya üzerinde aktif olan fay kuşakları üzerinde yer alan sürekli depremlere maruz kalan ve deprem gerçeği ile yüz yüze bulunan bir ülkedir. Bu yüzden depremler, kullanılan yapı sistemleri ve yapı kullanım amaçları yapı maliyetlerini önemli ölçüde etkilemektedir. Yapıları depreme dayanıklı inşa etmek için deprem tehlikesi etkisinde bulunan ülkeler asgari koşulları içeren kendi yönetmeliklerini kullanmaktadırlar. Buna göre Avrupa topluluğu içerisinde yer alan ülkeler, birlikteliği sağlamak için depreme dayanıklı yapı tasarımı koşullarını içeren norm olan Eurocode 8'i kullanmaktadır. Eurocode 8 depreme dayanıklı yapı inşası için genel koşulları içermektedir. Yüksek depremselliğe sahip alanlarda Eurocode 8'e göre bazı deprem parametreleri ulusların kendi otoritelerine bırakılmıştır. Ülkemizde kullanılan deprem yönetmeliği ile Eurocode 8 depreme dayanıklı yapı tasarımının felsefesi açısından büyük benzerlikler taşımaktadır. Bu çalışmada ilk olarak yapısal tasarıma etki eden bina önem katsayısı, deprem bölgesi, döşeme sistemi değişimi ve bina katsayısının değişiminin yapı maliyetine etkisi araştırılmıştır. İkinci olarak ise Eurocode 8 ve TDY 2007 yönetmeliği tasarım koşullarına göre yapılan SDY betonarme çerçeveli bir sistemin iki farklı paket programa göre metraj ve maliyetlerinin karşılaştırılması yapılmıştır. Parametrik çalışmaya konu olan bina modelinde en uygun maliyetli döşeme sistemi kirişli döşeme sistemi, en fazla maliyetli döşeme sistemi ise kirişli döşemeye nazaran yaklaşık % 20'lik bir maliyet fazlasıyla kirişsiz döşeme olmuştur. Bina önem katsayısında en önemli yapı ile en önemsiz yapı arasında tüm döşeme sistemlerinde kalıp ile beton miktarında önemli bir atış meydana gelmemiş ancak donatı miktarında % 10-17'lik bir artış olmuştur. Deprem bölgesi değişikliğinde ise 1. ve 4. Derece deprem bölgeleri arasında özellikle donatı metrajında yaklaşık %10-30 arasında artışlar meydana gelmektedir. Yönetmeliklere göre maliyetlerin karşılaştırılmasını içeren tezin ikinci kısmında ise Eurocode 8'e göre hesaplanan binanın maliyetleri bizim yönetmeliğimize göre hesaplanandan daha fazla çıkmaktadır. Betonarme binaların depreme dayanıklı hesap kuralları açısından Eurocode 8'in bizim yönetmeliğimize göre daha kapsamlı bir yönetmelik olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
When constructs are designed, their purpose of use, economic conditions and seismicity of the region where they are built have a significant effect on the cost of construction. Our country is a country that is exposed to continuous earthquakes on the fault lines that are active in the world and faces the earthquake reality. Because of this, earthquakes, used building systems and building usage purposes affect construction costs considerably. Countries affected by the earthquake hazard in order to construct the construction depression are using their own regulations including the minimum conditions. Accordingly, countries within the European Community use Eurocode 8, which is the norm that includes the conditions for the design of tough durable structures to ensure coexistence. The Eurocode 8 depression contains general conditions for construction of durable construction. In areas with high seismic intensity, some earthquake parameters according to Eurocode 8 have been left to the national authorities. Earthquake regulations used in our country and Eurocode 8 have great similarities in terms of the philosophy of the durable structure design. In this study, firstly the effect of building importance coefficient, earthquake zone, floor system change and building coefficient change on the building cost were investigated. Secondly, the comparison of the metric and the cost of a system with SDY reinforced concrete frame according to Eurocode 8 and TDY 2007 regulations design conditions according to two different package programs. The most cost-effective flooring system is a beamed flooring system, while the most costly flooring system is a beamless flooring with a cost increase of about 20% compared to a beamed flooring. Between the most important structure and the most insignificant structure in the importance coefficient of the building, in all the flooring systems, there was not a significant shot in the quantity of the concrete with the mold, but the amount of the reinforcement increased by 10-17%. In the change of earthquake zone, between 1st and 4th degree earthquake zones, there is an increase of about 10-30% especially in reinforcements. In the second part of the thesis which compares the costs according to the regulations, the cost of the building calculated according to Eurocode 8 is higher than calculated according to our directive. Eurocode 8 is a more comprehensive regulation than our regulation in terms of depression-resistant calculations of reinforced concrete buildings.