Yayılı temel analizinde üst yapı rijitliğinin etkisi
The effect of superstructure rigidity on the analysis of mat foundation
  1. Tez No: 287285
  2. Yazar: AYBARS NAFİ KILIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDAT SERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı yayılı temellerde üstyapı rijitliğinin etkilerinin sonlu elemanlar yöntemiyle çalışan bir yazılım yardımıyla incelenmesidir.Bu çalışmada yayılı temeller incelenmiş, yayılı temel türleri, işlevleri, kullanıldıkları durumlar ve hesap metodları hakkında bilgiler verilmiştir. Yayılı temellerin hesabında kullanılan bilgisayar yazılımları hakkında bilgiler verilmiş, bu yazılımlardan Midas GTS ile modellemeden bahsedilerek örnek bir uygulama yapılmıştır.Yayılı temellerde üstyapı rijitliğinin etkilerini göstermek ve değerlendirmek amacıyla Midas GTS yazılımıyla farklı modelleme şekillerinde, farklı temel kalınlıklarında ve iki farklı zemin koşulunda modeller oluşturularak birbiriyle karşılaştırılmıştır. Elde edilen analiz sonuçları şekiller, tablolar ve grafikler halinde sunulmuştur.Üst yapı rijitliğinin temelde oluşan deplasmanlarda önemli rol oynadığı ve gözardı edilmesinin artık doğru bir yaklaşım olmadığı gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of superstructure rigidity on the analysis of mat foundations bu using a finite element method software: Midas GTS.In this study, mat foundations have been investigated; types, functions, using conditions and calculation methods of mat foundatios have been explained. Some softwares related to mat foundations have been also presented and Midas GTS software has been used to go on to this study.Much number of models have been set up to show the effect of superstructure rigidity. Superstructure loads have been modelled in different types such as distributed loads, column loads and modelling all building and results have been presented in figures and tables.It has been founded that the superstructure rigidity has effect on the results and it must be taken into account.