Sayısal huzme oluşturma
Digital beamforming
  1. Tez No: 287334
  2. Yazar: HAMDULLAH BAYRAK
  3. Danışmanlar: DR. DEMET SEVİL ARMAĞAN ŞAHİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Deniz Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Sayısal Huzme Oluşturma; radar, sonar, telsiz haberleşme, radyo astronomi, sismik ve tıp gibi çok farklı uygulama alanlarında kullanılmaktadır. Temel olarak sayısal huzme oluşturma yönlendirilmemiş dizi antenlerden yönlü olarak uzamsal yayılım yapılmasını amaçlamaktadır.Bir dizi anten mekanik olarak hareket ettirilmemesine rağmen elektronik olarak hareket ettirilebilmekte ve oluşturulan huzmenin döndürülmesi neticesinde farklı konumlarda bulunan ve uzamsal yayılım yapan kaynakların tespiti sağlanabilmektedir. Farklı uzamsal konumlarda bulunan kaynaklardan istenilen ve istenmeyen girişim işaretleri dizi antene gelmekte ve süzgeçleme yapılarak yön tespiti gerçekleştirilebilmektedir.Bu tezde, düzgün doğrusal faz dizi geometrisine sahip ve düzgün dairesel faz dizi elemanlarından oluşan dizi antenler ile Bartlett ve Capon Algoritmaları kullanılarak ağırlık katsayıları MATLAB programı kullanılarak elde edilmiştir. Elde dilen ağırlık katsayıları SUPERNEC Anten Benzetim programına tatbik edilerek düzgün dairesel dizi antenlerle sayısal huzmeler oluşturulmuştur.Tezde yön kestirimi için Bartlett ve Capon Algoritmaları kullanılarak MATLAB programı yazılmış ve düzgün doğrusal ve dairesel faz dizi antenlerin yön kestirimi incelenmiştir. Dizi antenlerin eleman sayıları değiştirilerek ve farklı İGO değerleri uygulanarak incelemeler yapılmıştır. Her iki algoritmanın farklı durumlarda üstün ve zayıf yönleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Digital beamforming is used in a wide variety of different areas, such as radar, sonar, communication, radio astronomy and medical. Basically, digital beamforming is making directional spatial radiation by using unidirectional array antennas.Although an array antenna is not steered mechanically, it can be steered electronically and also by steering the beam, the array antenna can detect the sources which make spatial radiation from different locations. Interference signals caused by different located sources, reach to the array antennas and then by spatial filtering direction of arrival can be carried out.In this thesis, the complex weighting vectors for uniform linear phased- array antennas and uniform circular phased-array antennas were calculated by using Bartlett and Capon algorithms with MATLAB program. The complex weighting vectors were applied to the SUPERNEC antenna simulation program for making digital beamforming with unifrom circular phased-array antennas.Capon and Bartlett algorithims were written in MATLAB for direction of arrival and direction of arrival at uniform linear and circular phased-array antennas were analized. The analysis is conducted by changing the number of elements in the arrays and the SNR values. Advantages and disadvantages of both algorithms were compared.