An experimental and theoretical study on the utilization of observation channel for transmitter noise cancellation in in-band full-duplex radios
Bant-içi tam çift yönlü radyolarda gözlem hattının verici gürültü giderimi için kullanılmasına yönelik deneysel ve teorik bir çalışma
- Tez No: 763265
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN MUZAFFER GÜVENSEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Geleneksel Yarı Çift Yönlü sistemler, iletilen sinyalle ilgilenilen sinyali engellememek için iletilen ve alınan sinyalleri zaman, frekans veya her ikisinde de dikgenleştirir. Bu girişim (öz girişim olarak da bilinir) bastırılabilirse, bir radyo aynı zaman & frekans kaynağında eşzamanlı iletim ve alım gerçekleştirebilir ve bu radyolar Bant-İçi Tam Çift Yönlü olarak bilinirler. Bant-İçi Tam Çift Yönlü sistemler, öz girişimi alıcı gürültü tabanına kadar bastırdığı ve öz girişim ADC'yi doyurmadığı sürece Yarı Çift Yönlü benzerlerine kıyasla potansiyel olarak spektral verimliliği iki katına çıkarırlar. Ancak Yarı Çift Yönlü sistemlerden farklı olarak Bant-İçi Tam Çift yönlü sistemler, öz girişimleri içerisinde verici gürültüsünü de barındırır. Literatürde yayılım veya analog bölgede verici gürültü giderimi çözümü sunan birçok araştırma vardır. Bununla birlikte, yayılım bölgesindeki öneriler birden fazla anten gerektirirken analog bölgesindekiler ise ya özel & karmaşık analog devre tasarımına ya gönderici/alıcı hüzme oluşturmaya ya da her ikisine de ihtiyaç duyar. Bu tezde, verici hattından alma hattına sızan aynı gerçeklenişe sahip verici gürültüsünü bir gözlem hattı ile yakalayıp sayısal bölgede verici gürültüsü giderimi sağlayacağız. Yazarın bilgisi dahilinde bu yöntem doğrusal olmayan tek antenli donanım kurulumlarında gerçekleştirilen ilk sayısal bölge verici gürültüsü giderme tekniğidir.
Özet (Çeviri)
Conventional Half-Duplex (HD) systems orthogonalize transmitted and received signals either in time, frequency or both in order not to interfere a signal-of-interest with a transmitted signal. If this interference (also known as self-interference, SI) can be suppressed, a radio can perform simultaneous transmission and reception in the same time & frequency resource and, hence, known as In-Band Full-Duplex (IBFD). IBFD systems potentially double the spectral efficiency compared to their HD counterparts as long as the SI does not saturate the ADC and is suppressed up to the receiver noise floor. However, unlike in HD systems, in IBFD the SI comprises transmitter noise. There are numerous research in literature that offer either propagation domain or analog domain transmitter noise cancellation solutions. Nevertheless, while the former suggestion requires multiple antennas, the latter needs either a bespoke & complex analog circuit design or a transmitter/receiver beamforming or both. In this thesis, an observation receiver is utilized in order to capture the same transmitter noise realization which leakes to the receiver for performing transmitter noise cancellation in the digital domain. To the best of the author's knowledge, this is the first digital domain transmitter noise cancellation technique performed in a nonlinear, single-antenna hardware setup.