An analytic approach for six sigma project selection in the logistics industry
Lojistik sektöründe altı sigma projelerinin seçimi için analitik bir model önerimi
  1. Tez No: 287347
  2. Yazar: DEMET ÖZTÜRKCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÇİN BÜYÜKÖZKAN FEYZİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Altı Sigma yöntemi süreç ve ürünlerin kalitesini iyileştirmede uygulanan, düzenli yapılandırılmış bir teknik olarak kabul edilmektedir. Proje temelli uygulaması ile şirketlere, stratejik hedeflerine ulaşmalarında yardımcı olan etkin bir yaklaşımdır. Altı Sigma uygulaması proje temelli olduğu için, projelerin şirketlere finansal faydayı en büyükleyecek şekilde sıralandırılmasında etkin olmaktadır. Bununla birlikte Altı Sigma projelerinin uygulama aşamasında, projelerin oluşturulması, önceliklendirilmesi ve seçilmesi başlı başına önem arz etmektedir. Bu çalışma özellikle lojistik şirketlerinde, kritik Altı Sigma projelerinin tanımlanması, önem sırasına göre düzenlenmesi ve seçilmesinde yardımcı olacak çok ölçütlü karar verme yöntemleri olan karar verme ve değerlendirme laboratuarı (DEMATEL-Decision Making Trial and Evaluation Laboratory), analitik serim süreci (ANP-Analytic Network Process) ve sıfır-bir tam sayılı programlama (ZOGP-Zero-One Goal Programming) tekniklerinin birleştirilmesiyle oluşturulan yeni bir yaklaşım önermektedir. Çalışmanın ilk aşamasında, Altı Sigma projelerinin değerlendirilmesinde kullanılan önemli elemanlar ve kriterler belirlenmiştir. Belirlenen kriterler arasında var olan karşılıklı ilişki ve kriterlerin birbiri üzerindeki etkisi DEMATEL yöntemi ile modellenmiştir. Kriterlerin ağırlıkları ANP yöntemi ile hesaplanmıştır. Son olarak, ANP yöntemi ile elde edilen kriter ağırlıkları sınırlı kaynakların göz önüne alındığı ZOGP modeli içerisinde kullanılarak şirket faydasına en uygun proje alternatifinin seçilmesi hedeflenmiştir. Önerilen yaklaşımın etkinliği, bir lojistik firmasından elde edilen güncel verilerle denenerek geçerliliği sınanmıştır.
Özet (Çeviri)
Six Sigma is regarded as a well-structured methodology for improving the quality of processes and products. It helps achieve the company?s strategic goal through the effective use of project based approach. As Six Sigma is a project driven methodology, it is essential to prioritize projects which provide maximum financial benefits to the organization. Generating and prioritizing the critical Six Sigma projects, however, are real challenges in practice. This study aims to develop a novel approach based on a combined Decision Making Trial and Evaluation Laboratory (DEMATEL), Analytic Network Process (ANP) and Zero-One Goal Programming (ZOGP) techniques to help companies determine critical Six Sigma projects and identify the priority of these projects especially in logistics companies. First of all the Six Sigma project evaluation dimension and components are determined. DEMATEL approach is then applied to construct interrelations among criteria. The weights of criteria are obtained through ANP. Lastly, ANP is integrated with a ZOGP model to obtain optimum alternative with desired organizational benefits by utilizing limited resources. An empirical case study from logistics industry is used to explore the effectiveness of the proposed approach.