Sıx sıgma and an ımplementatıon ın automotıve ındustry
Alti sigma ve otomotiv endüstrisinde bir uygulama
- Tez No: 305552
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLGE BİLGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Altı Sigma yönetimde yeniliği sağlamak için sistematik, bilimsel, istatistiksel ve akıllı bir yaklaşım olarak görülmekte aynı zamanda dünya sınıfında bir firma olma yolunda odaklanmayı sağlamaktadır. Altı Sigma'yı mevcut diğer tekniklerden ayıran üstün yönleri; kendisinden önceki pek çok müşteri odaklı yöntemleri ve problem çözme tekniklerini içinde barındırması ve istatistik bilimini temel alan bir metodoloji olmasıdır. Altı Sigmada başarıya ulaşmanın en önemli faktörlerinden biri de doğru Altı Sigma projesinin seçimidir.Başarıya ulaşmadaki en önemli faktörlerden biri doğru Altı Sigma projesinin seçimidir. Bu çalışmada hem Altı Sigma proje seçimi hem de otomotiv endüstrisinde metal transferi sırasındaki ısı kayıplarının optimizasyonu ile enerji maliyetlerinin azaltılmasına yönelik Altı Sigma metodolojisinin adaptasyonu ile ilgili uygulamaya yer verilmiştir. Proje seçimindeki belirsizlik ile başa çıkmak için Bulanık Analitik Hiyerarşi Prosesi kullanılmıştır. Bu çalışma aynı zamanda Altı Sigma metodolojisinin farklı adımlarında çeşitli araç ve tekniklerin nasıl kullanıldığını ve iyileştirme aksiyonlarının nasıl uygulandığını göstermektedir. Müşterinin sesi, Hata Türü ve Etkileri Analizi, Kritik Kalite parametreleri ağacı, kutu grafiği, dağılım grafiği, hipotez testleri, Taguchi metodu gibi araçlar TÖAİK(Tanımlama, Ölçme, Analiz, İyileştirme, Kontrol) adımlarında kullanılmıştır. Sonuç olarak bu projeden elde edilen yararlar ve tecrübeler vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Six Sigma is viewed as a systematic, scientific, statistical and smarter approach for management innovation and focuses on establishing world class business performance. The main identifiers and supreme features of Six Sigma amongst other improvement techniques are; its rich ground which covers many customer oriented and problem solving techniques and its scientific methodology which is based on statistics. One of the most important factors of achieving success is selection of the right Six Sigma projects.One of the most important factors of achieving success is selection of the right Six Sigma projects. This paper presents a case study in which both Six Sigma project is selected and Six Sigma methodology is adopted to reduce the energy cost by optimization of material transferring heat loss in an automotive supplier industry. To cope with ambiguity and vagueness in the Six Sigma project selection problem, the Fuzzy Analytic Hierarchy Process has been used. The paper also describes how various tools and techniques are employed in the different phases within the Six Sigma methodology and how the improvement actions are implemented. Tools like Voice of Customer (VOC), Failure Mode Effect Analysis (FMEA), Critical to Quality tree (CTQ), boxplot and scatterplot analysis, hypothesis tests, Taguchi method are used in the DMAIC (Define, Measure, Analysis, Improve, Control) phases. In conclusion, the key benefits of and experience gained from this project are emphasized.