Supplier selection with sustainability perspective using an integrated fuzzy approach
Entegre bulanık yaklaşım kullanarak sürdürülebilirlik bakış açısıyla tedarikçi seçimi
- Tez No: 287352
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÇİN BÜYÜKÖZKAN FEYZİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Günümüzde, artan nüfus ve sanayileşme ile yenilenebilir kaynakların önemi artmış,doğal kaynakların kullanımına dikkat edilmeye başlanmıştır. Sivil toplum örgütleri,akademisyenler ve iş dünyasının çevreye duyarlı uygulamalar ve sosyal konulara ilgilerininartmasıyla, ?sürdürülebilirlik? kavramı ortaya çıkmıştır. Sürdürülebilirlik, çevresel, sosyal veekonomik sürdürülebilirlik olmak üzere üç boyutu içermektedir. Böylece son zamanlarda,sürdürülebilir tedarik zinciri yönetimine olan ilgi ve dolayısıyla sürdürülebilir tedarikçi seçimisürecinin önemi artmıştır. Bu çalışmada sürdürülebilirlik kavramı tedarikçilerindeğerlendirilmesi ve seçilmesi sürecine dahil edilmiş ve değerlendirme ölçütleri, ilgililiteratüre dayanarak belirlenmiştir. Tedarikçi seçimi probleminin çok ölçütlü yapısı vebireysel yargılarda mevcut olan belirsizlikler nedeniyle, bu çalışma bulanık melez bir modelönermektedir. Bu model, Bulanık DEMATEL (Decision Making Trial and EvaluationLaboratory) tekniğini, ölçüt kümeleri içerisindeki karşılıklı iletişimlerinin hesaplanmasında,Bulanık ANP (Analytic Network Process) tekniğini ölçüt kümeleri arasındaki etkileşimlerinve sonrasında ölçütlerin önem derecelerinin hesaplanmasında, Bulanık PROMETHEE(Preference Ranking Organization METHod for Enrichment Evaluations) tekniğini isealternatiflerin final sıralamasının elde edilmesinde kullanmaktadır. Son aşamada, önerilenmodelin uygulanışının gösterilmesi amacıyla bir firmada uygulanması verilmiştir. Sonuçlargöstermiştir ki, Performans Değerlendirme ölçüt kümesi altındaki ölçütlerin önem dereceleriyakın olmasına rağmen, Sürdürülebilirlik Yetkinliği, Maliyet ve Zaman diğer ölçütlerarasında en önemliler olarak ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The increasing awareness of non governmental organizations, academia andbusiness on the environmental and social issues leads companies to pay attention on the novelconcept of sustainability. Sustainability involves the multiple objectives of social, economicand environmental sustainability. Thus, in recent years the interest in sustainable supplychain has increased and supplier selection becomes critically important. In this study, thesustainability concept is integrated into the supplier evaluation and selection problem andevaluation criteria are determined based on the related literature. Due to the multi-criterianature of the problem and the vagueness in the human judgments, this study proposes a hybridmodel combined with fuzzy logic. This model applies Fuzzy Decision Making Trial andEvaluation Laboratory (Fuzzy DEMATEL) technique to deal with the interdependencieswithin an evaluation cluster, Fuzzy Analytic Network Process (Fuzzy ANP) to calculate thedependencies between clusters and then to determine the criteria weights and FuzzyPreference Ranking Organization METHod for Enrichment Evaluations (FuzzyPROMETHEE) technique to achieve a final ranking of the alternatives. Finally, a case studyis presented to illustrate the application of the proposed method. The results showed that eventhough the final importance weights of the criteria under the Performance Evaluation clusterare approximate, Sustainability Competence, Cost and Time appeared to be the mostimportant criteria among the others.