Attacking turkish texts encrypted by homophonic cipher
Homofonik şifrelenmiş türkçe metinler üzerine ataklar
  1. Tez No: 287353
  2. Yazar: ŞEFİK İLKİN SERENGİL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Gelişen teknoloji ile güvenli olmayan kanallardan hayati işlemlerin gerçekleştirilmesi günümüz dünyasında oldukça yaygın bir şekilde yer almaktadır. Bu noktada, gizli bir bilginin partiler arasında aktarılması ve aktarılan bilgilerin doğruluğunun taahhüt edilmesi ancak ancak kriptografi ile mümkün olmaktadır.Bir kriptografik yöntemin mükemmelliğinin sınanabilmesi için güvenliği sorgulanabilmelidir. Bu nedenle, kriptografik ataklarda hep kriptografik yöntemlerin bilindikleri varsayılır.Bu çalışmada öncelikle kriptografinin temelini oluşturan klasik yöntemler ve Türkçe'ye özgü zafiyetlere değinilmiştir. Bu noktada homofonik şifreleme, değişken blok boyutunda şifreler üretmesi sebebiyle alternatif şifreleme yöntemleri arasında kendini belli etmektedir. Bu da bilinen yöntemler ile saldırıları etkisiz kılmaktadır. Bu nedenle, homofonik şifrelenmiş Türkçe metinler için özgün bir saldırı modeli geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bunun için oldukça geniş bir veri kaynağı üzerinde inceleme yapılmış ve Türkçe'nin karakteristik özellikleri kestirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Emerging technologies make the vital operations performing through insecure channels. At this point, transferring private information between parties and authentication of transferred data can only be possible by the use of cryptography.The security of the cryptographic methods should be examined to test for perfection. Therefore, it is always supposed that the cryptographic method is known on cryptographic attacks.In this work, firstly classical encryption methods and vulnerabilities for Turkish language are reviewed. Herein, homophonic cipher comes one step forward in the alternative classical encryption methods because it generates ciphertexts consisting of variable block sizes. This makes well known attacking models invalid. Therefore, a novel attacking model is aimed to develop for Homophonic cipher in Turkish. This model is investigated on a large data source aiming to detect the characteristic features of Turkish language.