Arkeolojik alanların özdirenç ve doğal gerilim (SP) yöntemleriyle araştırılması
  1. Tez No: 28736
  2. Yazar: MAHMUT GÖKTUĞ DRAHOR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. GÜNGÖR TAKTAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Jeofizik Mühendisliği, Archeology, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
öz Bu çalışma; arkeolojik alanların jeofizik yöntemler yardımıyla araştırılması için gerekli kuram ve teknikler ile uygulamaları içerir. Çalışma, özdirenç ve doğal gerilim yöntemleri kullanılarak iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Birinci aşamada, gerekli kuramsal model çalışmaları yapılmış ve sinyal/gürültü oranını arttırıcı veri-işlem yöntemleri incelenmiştir, ikinci aşamada ise; Halicarnassos, Göltepe, Metropolis, Acemhöyük, Ahmetli-Çiftlikkın ve Lüleburgaz-Kepirtepe arkeolojik alanlarından toplanan veriler, incelenen yöntemlerle değerlendirilerek, sonuçlar irdelenmiş ve yapıyı tanımlayıcı yerlerde test kazılan önerilmiştir. Yapılan kazılar sonucunda; Göltepe 'de birçok Erken Bronz Çağ yerleşimi ve alanın sit sınırı, Metropolis tiyatrosu sahne binası ve diğer bölümleri, Acemhöyük Hatipler sarayı uzanımları ile diğer III. kat yapı katmanları ve Ahmetli- Çiftlikkın tümülüsü üzerinde Geç Roma ya da Bizans döneminden kalma bir lahit mezar bulunmuştur. Böylece, arkeojeofizik çalışmalann kazı yönlendirmede ne derece önemli olduğu ortaya çıkmış, yönteme olan güven ve ilgi artmıştır. Çalışmanın diğer bir aşamasında ise, literatürde tek bir örneği görülen doğal gerilim yöntemi Acemhöyük arkeolojik alanında uygulanarak oldukça ilginç sonuçlar alınmıştır. Aynca doğal gerilimin arkeolojik alanlarda oluşturduğu belirtilerin kökeni araştırılarak, yöntemin kuramsal temelleri üzerinde durulmuş ve bu amaçla arkeolojik yapılan tanımlayacak birçok model oluşturulmuştur. Yapılan çalışmalar, doğal gerilim yönteminin arkeolojik alanların aranmasında, özellikle prehistorik ve eskiçağ alanlarında, büyük bir öneme sahip olduğunu göstermiştir. ÎKSEKÖGREİİM Wf.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study presents the required theory, technique, and the applications in order to investigate the archaeological sites by using geophysical methods. The study was realized in two phases using the resistivity and self-potential methods. In the first phase, the theoretical modelling studies and data processing methods increasing the signal/noise ratio were studied. In the second phase, the data obtained from Halicarnassos, Göltepe, Metropolis, Acemhöyük, Ahmetli-Çiftlikkın and Lüleburgaz-Kepirtepe archaeological sites were examined by the above mentioned methods, and test excavations defining the structure on some points were proposed. Following these excavations, several Early Bronz Age settlements and the boundary of the site in Göltepe, the stage and the other parts of the theatre in the Metropolis, the extensions and the other $ floor layer of the Acemhöyük Hatipler Palace, and a walled tomb from Late Roman or Byzantine period on the tumulus in Ahmetli-Çiftlikkın were discovered. The excavation results agreed well with the information provided by the geophysical studies. Therefore, the importance of the archaeogeophysical studies directing the excavations was clarified, thus increasing the reliance and interest to this method. On another phase of the study, the self potential method which had been tried only once before was applied on the Acemhöyük archaeological site and some very interesting results were provided. Following the investigation of the origin of the anomaly derived from the self potential on the archaeological sites, it was concentrated on the theoretical base of the method and several modellings were created defining the archaeological buildings. Eventually, it was concluded that the self potential method is quite important especially on the prehistoric sites.“”“', ”-.TASYON MEE&iv'"'