Süreksiz liflere sahip kompozit malzemelerin boyuna elastisite modüllerinin sınır elemanlar yöntemiyle hesaplanması
Prediction of longitudinal elasticity modulus of discontinuous fiber-reinforced compozits using boundary element method
  1. Tez No: 287371
  2. Yazar: GÖRKEM KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİT GÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Şimdiye kadar, süreksiz lifli kompozit malzemelerin boyuna elastisite modüllerinin hesaplanması için literatürde analitik, deneysel ile sonlu elemanalar gibi sayısal yöntemler yaygın olarak kullanılmıştır. Bu çalışmada, süreksiz lifli kompozitlerin boyuna elastisite modüllerinin hesaplanması için kuadratik sınır elemanlar yöntemi sunulmuştur.Sunulan sınır elemanlar forrmulasyonu süreksiz lifli boron/epoxy kompozit malzemesine uygulanmıştır. Sonuçlar, analitik deneysel ile sonlu elemanlar yöntemi sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Sunulan formulasyonun kompozit malzemelerin boyuna elastisite modullerinin hesaplanmasında etkin olarak kullanılabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Until now, analitical, experimental and numerical methods such as finite element method are widely used for prediction of longitudinal elasticity modulus of discontinuous fiber-reinforced compozit materials in the literature. In this work, a quatratic boundary element formulation is presented to predict of longitudinal elasticity modulus ofaligned discontinuous fiber-reinforced compozits.The present boundary element formulation is applied to the aligned discontinuous fiber-reinforced boron/epoxy compozit. Results are compaired with analytical, experimental and finite element solutions. It is shown that the present formulation can be effectively used for prediction of longitudinal elasticity modulus of aligned discontinuous-fiber reinforced compozit materials.