Çeşitli atıklardan elde edilen kompozit malzemelerin adsorpsiyon ve fotokatalitik uygulamaları
Adsorption and photocatalytic applications of composite materials obtained from various wastes
  1. Tez No: 564982
  2. Yazar: KÜBRA KARADAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM SARICI ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Kübra KARADAŞ İnönü Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı x + 91 sayfa 2019 Danışman: Doç. Dr. Çiğdem SARICI-ÖZDEMİR Bu çalışmada tarımsal atık olan kestane kabuğu ve fıstık kabuğu kullanılarak hazırlanan sulu çözeltiden metilen mavisi boyar maddesinin adsorpsiyon çalışmaları ve TiO2 varlığında fotokatalitik çalışmalar yapılmıştır. Boya konsantrasyonu, adsorpsiyon süresi, adsorpsiyon sıcaklığı ve adsorbent miktarının etkisi incelenmiştir. Kestane kabuğundan ve fıstık kabuğundan hazırlanmış olan katalizör numuneleri foto kataliz olarak kullanılarak elde edilen sentez örneklerinin fotokataliz çalışmalarında kullanabilirliğinin etkisi incelenmiştir. Fotokatalizörlerin karakterizasyonu için FT-IR, XRD, SEM ve EDAX analizleri yapılmıştır. Fotokatalitik etkinin belirlenmesi amacı ile elde edilen örneklerin güneş ışığının geliş açısına bağlı kalarak (sabah ve öğlen saatlerinde) metilen mavisi gideriminde etkisi incelenmiştir. Yapılan deneyler sonrasında elde edilen veriler kinetik açıdan değerlendirilerek yalancı birinci, yalancı ikinci ve Elovich denklemlerine uyumlarına bakılmıştır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda atıkların fotokatalizör olarak kullanılıp kullanılmayacağı belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Adsorpsiyon, fotokatalizör, metilen mavisi, kestane kabuğu, fıstık kabuğu
Özet (Çeviri)
Kübra KARADAŞ İnönü Üniversity Graduate School of Naturel and Applied Sciences Department of Chemical Engineering x + 91 pages 2019 Supervisor: Assoc. Prof.Dr. Çiğdem SARICI-ÖZDEMİR In this study, adsorption studies of methylene blue dye and photocatalytic studies were carried out from the aqueous solution prepared using the chestnut peel and peanut shell, which are agricultural waste. Dye concentration, adsorption time, adsorption temperature and the effect of adsorbent amount were investigated. The effect of usability of the synthesis samples obtained from using chestnut shell and peanut shell prepared as photocatalysis by using photocatalysis studies was investigated. FT-IR, XRD, SEM and EDAX analyzes were performed for the characterization of the catalysts. The effect of photocatalytic effect on the methylene blue removal was investigated in the morning and at noon. The data obtained after the experiments were evaluated in terms of kinetics and their compatibility with the pseudo-first, pseudo-second and elovich equations were investigated. According to the results, it was determined whether the wastes would be used as photocatalyst. KEYWORDS: Adsorption, photocatalyst, methylene blue, chestnut shell, peanut shell