Bir alanın jeofizik etüdü ile zemin etüdünün karşılaştırılması
- Tez No: 28739
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER KODAMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Zeminlerin mühendislik özelliklerinin araştırılması, zeminlerin fiziksel ve mekanik özelliklerinden yararlanılarak yapılmaktadır. Yeraltı araştırmalarında kullanılan jeofizik yöntemler, fiziksel ve mekanik özelliklerden yararlanarak bunların yeraltında değişime uğramasıyla tabakalanma, süreksizlik, yeraltı suyu v.b. gibi yeraltı yapılarını ortaya çıkartır. Zemin etüdü özellikle inşaat mühendisliğinde karşılaşılan problemlerin giderilmesinde yararlıdır. Karşılaşılan temel inşaatı problemlerine ek olarak Türkiye'nin deprem kuşağında olduğu da dikkate alınırsa bu konunun çok hassas olduğu ortaya çıkar. Bundan dolayı etüdlerde olabildiğince fazla bilgi elde etmeye çalışılmaktadır. Bunun içinde yeraltı araştırmalarında kullanılan yöntemlerden yararlanılmaktadır. Bu çalışmada zemin etüdü ile belirlenmeye çalışılan zeminlerin mühendislik özelliklerinden ve bunların araştırılmasında kullanılan laboratuvar ve arazi deney yöntemlerinden bahsedilmiştir. Bu yöntemleri destekleyici yönde yapılan jeofizik yöntemlerden rezistivite incelenmiştir. Bunların korelasyonu arazi uygulaması ile sağlanmıştır. Arazi uygulaması 200 konutun yerleşim alanı olarak düşünülen İstanbul ili, Bakırköy ilçesi, Sefaköy semtinde yapılmıştır. Bu uygulamada jeoloji, jeoteknik, jeomekanik ve jeofizik yöntemler kullanılmıştır. Kullanılan yöntemler ve elde edilen sonuçlar açıklanmış ve yöntemlere ilişkin sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Researches for engineering characteristics of the ground bases are done by utilizing physical and mechanical features of the ground. Geophysical procedures employed for subterranean research, reveal varying subterranean formations such as stratification, inconstancy, subterranean waters, etc. by means of utilizing physical and mechanical features. Ground surveys are especially practical for solving the problems encountered at civil engineering works. In addition to foundation problems of constructions added is the Turkey's being at the earthquake zone, once again underlies the importance of the question. Therefore, the maximum information yields are being sought at the surveys. There comes handy are the processes employed for subterranean researches. This study examines engineering characteristics of the ground that is tried to be determined via ground surveys, and field researches together with laboratuary analitical methods used for determining these characteristics. Resistivity of geophysical methods employed to support these processes, was scrutinized. Correlation of these were provided through field applications. Field applications were effected at the site that is planned to be a habitation of 200 housing estates in the vicinity of Sefaköy District of the Bakırköy Country, Istanbul. This application hosted geological, geotechnical, geomechanical and geophysical methods. The applied methods and the results were described, and the methoiogical results were duly compared with eachothers.