Software design, implementation, application, and refinement of a bayesian approach for the assessment of content and user qualities
Bayes yaklaşımı kullanılarak içerik ve kullanıcı niteliklerinin değerlendirilmesi için yazılım tasarımı, kodlaması, uygulaması ve geliştirilmesi
- Tez No: 287396
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ALTAY GÜVENİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
İnternet, her türden bilgiye ulaşmak için önemli bir kaynaktır. Teknolojik yenilikler, çok sayıda insanın internette bilgi paylaşabilmesini sağlamıştır. Bu durum, internetteki gereksiz bilgi miktarının artmasına yol açmış ve insanların ihtiyaç duydukları bilgiye ulaşması zorlaşmıştır. İnsanların gereksinim duydukları bilgiye kolayca ulaşabilmeleri için Katılımcı Filtrelemesini Kullanan Tavsiye Sistemleri ortaya çıkmıştır. Bu sistemler, kullanıcıların geçmiş tercihlerini göz önünde bulundurarak onları gruplandırır ve aralarındaki benzerlikleri dikkate alarak ilgili içerikleri onlara önerir. Güvenirlik Tabanlı Sistemler kullanıcı benzerliklerinin yanı sıra onların dürüstlük seviyelerini de hesaba katar. Çünkü bir kullanıcının birkaç konuda güvenilir olması o kişinin her konuda güvenilir olacağı anlamına gelmez. İnternetteki içeriklerin kalitesi de kullanıcılara uygun ve güncel içerikleri sunabilmek için önemlidir. Bu tezde, içerik kalitesi ve kullanıcı kullanıcı güvenirliği kavramlarını bir arada kullanan bir çalışmayı baz aldık. Bu çalışmaya göre, içeriği değerlendiren kişilerin kaliteleri hesaba katılmadan, o içeriğin kalitesi belirlenemez. Çalışmada, içerik ve kullanıcı kalitelerinin bir arada belirlenmesine imkan veren bir Bayes yöntemi kullanılmıştır. Bayes yöntemi, bu kalite değerlerinin zaman içerisindeki değişimlerinin hesaplanmasına da olanak sağlar. Bu tez için, yukarıda bahsedilen modeli geliştirip, kullanıcı ve içerik kalitelerini değerlendirmek için kullanılacak bir yazılım geliştirdik. Bir film seti üzerinde yaptığımız deneyler, modelimizin kullanıcı kalitelerini göz önünde bulundurmayan klasik yöntemden daha iyi sonuç verdiğini göstermiştir. Yöntemimiz, kullanıcıları uzmanlık seviyelerine göre sınıflandırmada da başarılı olmuştur.
Özet (Çeviri)
The internet provides unlimited access to vast amounts of information. Technical innovations and internet coverage allow more and more people to supply contents for the web. As a result, there is a great deal of material which is either inaccurate or out-of-date, making it increasingly difficult to find relevant and up-to-date content. In order to solve this problem, recommender systems based on collaborative filtering have been introduced. These systems cluster users based on their past preferences, and suggest relevant contents according to user similarities. Trust-based recommender systems consider the trust level of users in addition to their past preferences, since some users may not be trustworthy in certain categories even though they are trustworthy in others. Content quality levels are important in order to present the most current and relevant contents to users. The study presented here is based on a model which combines the concepts of content quality and user trust. According to this model, the quality level of contents cannot be properly determined without considering the quality levels of evaluators. The model uses a Bayesian approach, which allows the simultaneous co-evaluation of evaluators and contents. The Bayesian approach also allows the calculation of the updated quality values over time. In this thesis, the model is further refined and configurable software is implemented in order to assess the qualities of users and contents on the web. Experiments were performed on a movie data set and the results showed that the Bayesian co-evaluation approach performed more effectively than a classical approach which does not consider user qualities. The approach also succeeded in classifying users according to their expertise level.