Data sensitive approximate query approaches in metric spaces
Metrik uzaylarda veri duyarlı yaklaşık sorgulama yöntemleri
- Tez No: 287397
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KÖRPEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Benzerlik taraması veri kümelerinden ilgili bilginin elde edilmesi işlemidir. İlgi dahilindeki veri kümeleri özellikle resim, görüntü, ses kaydı, protein ve DNAdizisi gibi karmaşık ve düzensiz veriler içerirler. İlgilenilen bilgi genellikle iki yaygın sorgu türünden bir tanesi kullanılarak tanımlanır: Menzil sorgusu, verilen sorgu nesnesinin belirli bir uzaklığı içerisinde kalan bütün nesnelerin elde edilmesini kapsar. Öte yandan en yakın k-komşu sorgusu, sorgu nesnesine en yakın k veritabanı nesnesinin elde edilmesi ile ilgilenir. Belirtilen sorgu türlerini uygulayabilmek amacıyla metrik uzay kavramına dayanan çeşitli indeks yapıları önerilmiştir.Önerilen bu indeks yapılarının sorgu performansları özellikle yüksek boyutlu veri kümeleri için çok tatmin edici olmamıştır. Çözüm olarak, kullanıcılara kalite/zaman ödünleşim imkanı sunan çeşili yaklaşık benzerlik taraması yöntemleri geliştirilmiştir. Bu yaklaşım, kullanıcıların sorgu doğruluğundan ödün vererek sorgu sonuçlarına görece daha hızlı erişmek istemeleri ilkesine dayanmaktadır. Önerilen yaklaşık tarama tasarıları genelde altta kullanılan veri yapılarına çok bağımlıdırlar. Bu durum, bu tasarıların dayandığı temel fikirlerin kalite açısından kıyaslanabilmesini zorlaştırmaktadır.Bu tezde, benzerlik sorgularının cevap süresini kısaltabilmek için farklı yaklaşık benzerlik yöntemleri araştırlımıştır. Bu yöntemler, elimizdeki veri kümesinden elde edilen çeşitli istatistiksel bilgileri kullanarak her sorgu nesnesine özgü dinamik (sorgulama esnasında gerçekleşen) yönlendirmeye olanaksağlamaktadırlar. Deneyler basit bir pivot-tabanlı indeks yapısı üzerinde çalıştırılarak alttaki yapının yaklaşık benzerlik tasarılarına etkisi azaltılmıştır. Sonuçlar, veri kümesine ve sorgu nesnesine duyarlı yönlendirmenin performans/doğruluk hususunda iyileştirme sağlayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Similarity searching is the task of retrieval of relevant information from datasets. We are particularly interested in datasets that contain complex and unstructured data such as images, videos, audio recordings, protein and DNA sequences. The relevant information is typically defined using one of two common query types: a range query involves retrieval of all the objects within a specified distance to the query object; whereas a k-nearest neighbor query deals with obtaining k closest database objects to the query object. A variety of index structures based on the notion of metric spaces have been offered to process these two query types.The query performances of the proposed index structures have not been satisfactory particularly for high dimensional datasets. As a solution, various approximate similarity search methods offering the users a quality/time trade-off have been proposed. The rationale is that the users might be willing to tolerate query precision to retrieve query results relatively faster. The proposed approximate searching schemes usually have strong connections to the underlying data structures, making the comparison of the quality of the essence of their ideas difficult.In this thesis we investigate various approximation approaches to decrease the response time of similarity queries. These approaches use a variety of statistics about the dataset in order to obtain dynamic (at the time of querying) and specific guidance on the approximation for each query object individually. The experiments are performed on top of a simple underlying pivot-based index structure to minimize the effects of the index to our approximation schemes. The results show that it is possible to improve the performance/precision of the approximation based on data and query object sensitive guidance.