Isıtma ve soğutma uygulmalarında optimum yalıtım kalınlığının enerji tasarrufu ve baca gazı emisyonlarına etkisi
Heating and cooling applications for building insulation thickness determination of optimum exterior walls and energy conservation effect
- Tez No: 287406
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada, I. ve II. ısı bölgesinden seçilen 16 farklı ilde, sandviç ve dıştan yalıtımlı iki farklı duvar konstrüksiyonu, yalıtım malzemesi olarak taş yünü, genleştirilmiş polistiren (EPS) ve sıkıltırılmış polistiren (XPS); yakıt olarak doğal gaz, kömür ve elektrik kullanılarak, ısıtma ve soğutma uygulamalarında dış duvarlara uygulanacak optimum yalıtım kalınlığı, yıllık kazanç, geri ödeme süresi ve yalıtımın baca gazı emisyonlarına etkisi derece-saat ve ömür maliyet analizi yöntemine göre belirlenmiştir. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre, ısıtma ve soğutma uygulamalarında, IDS ve SDS değerlerine bağlı olarak, en küçük optimum yalıtım kalınlığı, maksimum yıllık kazanç, minimum geri ödeme süresi, minimum baca gazı emisyonu, sandviç duvarda, yalıtım malzemesi olarak XPS, yakıt olarak doğal gaz kullanılması durumunda gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the optimum insulation thickness, annual saving, payback period and flue gas emissions are determined for two different wall types as sandwich and insulated on external side wall; three different insulation materials as rock wool, expanded and extruded polystyrene; three fuel types as natural gas, coal, electricity in 16 cites of the two degree-days regions by using degree hours and life cycle cost analysis method. According to obtained results, minimum optimum insulation thickness, maximum annual saving, minimum payback period and minimum flue gas emissions as depending on IDS and SDS values were obtained when natural gas are used as energy source and extruded polystyrene (XPS) for heating and cooling applications.