Yatay eksenli helezonik rüzgâr türbini tasarımı ve protatip imalatı
Protatip design and manufacture of horizontal axis helical wind turbine
  1. Tez No: 287407
  2. Yazar: UMUT YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDOĞAN KILIÇASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, alternatif enerji kaynaklarından rüzgâr enerjisinden faydalanılarak elektrik üretmek amacıyla yatay eksenli helezonik rüzgâr türbin tasarımı ve imalatı yapılmıştır. Tek sarımlı ve çift sarımlılı olmak üzere iki tip tasarım yapılarak çalışabilirliği deneysel olarak incelenmiştir.Tek sarımlı ile çift sarımlı rüzgar türbinleri arasındaki farkın analizi için deneyler atölyede oluşturulan yapay bir ortamda simülasyon şeklinde gerçekleştirilmiştir. Rüzgar hızının 10 m/s olduğu durumda çift sarımlı türbinde 3,5 volta ulaşılırken, tek sarımlı türbinde 3,0 volta ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, making use of alternative energy sources, wind energy to generate electricity, horizontal-axis wind turbine design and manufacture of coil is made. Single-wound and double-wound design made of two types of experimental analysis of interoperability.Single-wound with a double-wound experiments for analysis of wind turbines, the difference between an artificial environment created in the workshop was held in the form of simulation. Wind speed 10 m / s case is double-wound turbines reached 3,5 volts, 3,0 volts, single-wound turbines has been reached.