Bir dizel motorda biyodizel ve etanol kullanımının motor performansına ve emisyonlara etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of biodiesel and ethanol utilization on an engine performance and emissions
- Tez No: 287408
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. PERİHAN SEKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Dizel motorlarda performans ve kirletici emisyonları iyileştirmek amacıyla kullanılan en etkili metotlardan biri oksijen içeren alternatif yakıtların kullanılmasıdır. Biyodizel ve etanol, dizel motorlar için yenilenebilir alternatif yakıtlar olup farklı oranlarda dizel yakıtına karıştırılarak kullanılabilmektedirler. Bu çalışmada, etanol ve biyodizel karışımlarının doğrudan püskürtmeli bir dizel motorun performans ve emisyonlarına etkileri incelenmiştir. Karışım yakıtlarından elde edilen test sonuçları dizel yakıtından elde edilen sonuçlarla karşılaştırmalı olarak verilmiştir. Test sonuçlarına göre, kullanılan alternatif yakıt karışımlarının CO ve HC emisyonlarını azaltırken NOX emsiyonlarını ve özgül yakıt tüketimini arttırdığı görülmüştür. Sonuç olarak, motor tasarım ve yakıt sisteminde herhangi bir değişiklik yapılmaksızın bu alternatif yakıt karışımları ile performans ve emisyonlarda sağlanan iyileşmelerin ümit verici olduğu kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Using alternative fuels produced from non-petroleum resources and containing organic oxygenated compounds in CI engines is suggested as one of the most attractive methods for improving their performance and pollutant emissions. Biodiesel and ethanol are alternative renewable diesel engine fuels and their mixtures with diesel fuel at different proportions can be used in diesel engines. In this study, effects of ethanol and waste oil biodiesel blends on performance and emissions of a direct injection diesel engine were investigated. Test results obtained from blend fuels were presented as comparing with those obtained from diesel fuel. According to the test results; it has been found that the alternative fuel blends used in the experiments caused increase in NOX emission and specific fuel consumption, while they reduced CO and HC emissions. In conclusion that, Improvements obtained in performance parameters with these fuel blends without any modification to engine design and fuel system are very promising.