Kentsel tasarım-mimarlık ve medya
Urban design-architectural and media
  1. Tez No: 287429
  2. Yazar: YUSUF HOCAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SONAY ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Medya, iletişim teknolojilerinin gelişmesiyle beraberinde mimari malzeme teknolojileri ile etkileşimi sonucu kentsel-kamusal mekanlarda etkili bir unsur haline gelmektedir. Toplumların yaşadıkları sosyal ve fiziksel mekanlara doğrudan etkileyen onların bir takım sosyo-kültürel ihtiyaçlarını yerine getirmede kentsel tasarım ve mimarlık alanlarında etkili bir konu olarak ortaya çıkmaktadır.Çalışmada kentsel kamusal mekanın yeni boyutu olan medya boyutunun mimarlık ve kentsel tasarıma yansımalarıyla incelenmesi ve kullanıcılar üzerindeki etkisinin ortaya konması problem olarak ele alınmaktadır.Birinci bölümde; medya'ya ilişkin genel bir bakış ile birlikte, çalışmanın amacı ve kapsamı belirlenmektedir.İkinci bölümde; kentsel tasarım ve kentsel kamusal mekan-medya ilişkisini ortaya koyan kapsamlı literatür çalışması yapılarak medyanın fiziksel mekana ve sosyal mekana olan etkilerini ortaya koyan çalışmalar yapılmaktadır.Üçüncü bölümde; ilk kısımda Medya'da yer alan kentsel tasarım ve mimarlık haberlerinin zamansal ve konusal zemindeki yansımalarının ortaya konmasına yönelik çalışmalar yer almaktadır. İkinci kısmında ise haberin çıkış kaynağı ile ileten kaynak ve alan kaynak arasındaki ilişkilerin örneklendirilmesine yönelik çalışmalar yer almaktadır.Dördüncü bölümde; tüm incelemeler ve değerlendirmeler doğrultusunda konuya ilişkin sonuç ve öneriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Media is becoming a very influential moment at urban-puplic locations through improvment of communucations technologies and a reason of interaction with architectural material Technologies. It?s emerging as an effective subject which is affect to physical and social locations that communities have been living in, providing communities? socio cultural needs, and urban designing.Inspecting to media side, which is the new side of urban-public locations, with its reflections to architecture and urban designing and introducing its impression on users is mentioned as a problem in project.In first chapter; with a general look at media, the aim and scope of the study is determined.In second chapter, there is a study about media?s effects on physical and social location, and there is a comprehensive litterateur study that produce to relation between urban-public, location-media.In third chapter, in first part, there are studies about exhibition of urban designing and architecture news and their reflections at chronic and spatial base. In second part, there are studies about sampling of relations between news source-delivering source-receiver source.In fourth chapter, there are results and suggestions about all the reviews and assessments.