Güneydoğu Karadeniz'de ihtiyoplankton dağılımı ve mevsimsel değişimi
Distribution and seasonal changes of ichthyoplankton in Southeastern Black Sea
- Tez No: 287437
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞ DÜZGÜNEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Deniz Bilimleri, Fisheries Technology, Marine Science
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışma Güneydoğu Karadeniz bölgesinde 2008-2009 yılları arasında Hopa, Sürmene ve Giresun bölgelerinde dağılım gösteren balıkların pelajik yumurta ve larvalarının türü, dağılımı ve bollukları ile bunları etkileyen çevresel parametreler tespit edilmiştir. Birinci yıl, Sürmene koyunda 5 ve 2,5 mil açıkta, kıyı ve liman içi olarak belirlenen 4 istasyonda aylık olarak horizontal ve kademeli vertikal örneklemeler yapılmıştır. Ayrıca çevresel parametrelerden sıcaklık, tuzluluk ve oksijen seviyeleri ölçülmüştür. İkinci yıl, bölgesel farklılıkların belirlenmesi amacıyla Hopa, Sürmene ve Giresun bölgelerinde istasyonların konumu aynı tutularak mevsimsel örnekleme yapılmıştır. 2008 yılı içerisinde 7 takımdan 30 türün yumurta ve (veya) larvası tanımlanmıştır. Bu türlere ait toplam 14812 adet yumurta ve 2827 adet larva incelenmiştir. 2009 yılında 3 bölgede (Hopa-Sürmene-Giresun) 8 takımdan 42 türe ait 51747 adet yumurta ve 23685 adet larva tanımlanmıştır. 2009 yılı için 15 farklı tür tanımlanmıştır. İki yıllık çalışma sonucunda, türlerin genelde yaz aylarında üreme döngüsüne girdiği görülmektedir. Tür sayısı ile çevresel parametrelerden elde edilen değerler arasında, tür sayısı ile sıcaklık arasında güçlü (r = 0,86) doğrusal bir ilişki olduğu, oksijen içeriğiyle olan ilişkinin de yüksek (r = -0,71) ancak ters yönde olduğu, tuzlulukla arasında gözlenen ilişkinin diğer iki etkene göre düşük (r = -0,33) ve ters olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study which was carried out in Black Sea Region between 2008-2009 specifically in Hopa, Sürmene and Giresun aimed to determine the pelagic spawn of fish species, distribution and abundance of egg and larvae and the environmental parameters that affect them. In the first year, in Sürmene some sample studies were carried out monthly like horizontally and graded vertically in four stations, which were located in 5 miles, 2.5 miles determined in coast and the harbor. Besides, temperature, salinity and oxygen levels were measured. In the second year, to determine the regional differences, seasonal sampling was carried out in Hopa, Sürmene and Giresun which were isolated from each other to get better results. In 2008, in 7 teams eggs and (or) larvae were gathered from 30 species. Totally 14812 eggs and 2827 larvae were observed. In 2009, in 3 different region (Hopa, Sürmene and Giresun) 51747 eggs and 23685 larvae were determined in 8 teams. For 2009, 15 different species were determined. At the end of this 2-year study, it was determined that the species multiply either in summer. Among the values gathered from the number of species and environmental parameters, there was a strong and linear relation between the number of species and the temperature (r=0.86), high but inverse relation between oxygen content and the former (r=0.71), and between salinity and the number of species there was a low and inverse relation (r=0.33) when compared to others.