Güneş pili, modelleri ve grafikleri için ASP.NET tabanlı web arayüzü tasarımı
Design of ASP.NET based web interface for solar cells, models and graphics
- Tez No: 446978
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM YÜCEDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Günümüzde yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı hızla artmaktadır. Güneş enerjisi ulaşılabilinirliğinin kolay olması sebebiyle yenilenebilen enerji kaynakları içerisindeki yerini en ön sıralara taşır. Güneş pilleri (fotovoltaik piller) ise yenilenebilir enerji kaynaklarının en başlarında gelmektedir. Ayrıca güneş enerjisinin doğrudan elektrik enerjisine dönüştürülmesini sağladığından önemi de giderek değer kazanmakla birlikte, bu konuda yapılan araştırmalarda gün geçtikçe daha da hızlanarak artmaktadır. Güneş enerjisi potansiyeli bakımından ülkemiz birçok ülkeye oranla, coğrafi konumu itibariyle daha şanlı durumda bulunmaktadır. Yapılan bu tez çalışmasında fotovoltaik güneş pillerinin dört modeli uzaktan erişimli olarak ve eğitici olmadan kişiye öğretmek amaçlanmıştır. Yapılan çalışmada bu modellerin anlaşılırlığını arttırmak amacıyla basite indirgenmiş sabit değerler çerçevesinde çizdirilen akım-gerilim, güç-gerilim ve akım-zaman grafiklerinin web sunucusu üzerinde kullanıcıya erişimini sağlanmıştır. Bu çalışmada, fotovoltaik pillerin elektriksel eşdeğer devre tasarımlarında MATLAB Simulink programı kullanılmış, kullanıcıların istenilen grafiklere erişimi için ise Microsoft Visual Studio 2010 programında ASP.NET platformu üzerinde bir arayüz oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, the usage of renewable energy sources are increasing rapidly. Solar energy is easy to access of againts other renewable energy sources, which can be due to being in that place at the forefront. Solar cells (photovoltaic cells) come in at the head of renewable energy sources. It is important that in the solar cells, solar energy is converted directly into the electrical energy. In research conducted in this regard it is increasing day by day more accelerated. Our country in terms of solar energy potential compared to many countries, there are more glorious state to its geographical location. Four models of photovoltaic solar cells made this thesis aimed to teach and explain to people by remote access without instructor. In this study, in order to increase the intelligibility of the model, simplified the framework drawn by the constant values current-voltage, power-voltage and current-time graphs are provided access to users on the web server. In this study, MATLAB Simulink is used in the electrical equivalent circuit design of photovoltaic cells. To access the desired graphics for users in Microsoft Visual Studio 2010 program an interface formed on ASP.NET platform.