Fotovoltaik sistemler için tek fazlı bir inverter tasarımı ve uygulaması
An inverter for single phase photovoltaic systems design and implementation
  1. Tez No: 287467
  2. Yazar: EMEL KAÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK BAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Teknik Eğitim, Electrical and Electronics Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Günümüzde nüfus artışı ve sanayileşmeden kaynaklanan enerji tüketimindeki artış, fosil kökenli yakıtlardaki azalış ve onların çevre üzerindeki olumsuz etkilerinden dolayı güneş ve onun türevlerinden oluşan yenilenebilir enerji kaynaklarına olan ilgiyi artırmıştır. Bu tez çalışmasında, güneş enerjisinden evlerde yaralanabilme amaçlı olarak panelden elde edilen enerjiyi AA enerjisine dönüştüren bir sistemin uygulaması gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla tam köprü tipi bir evirici (inverter) devresi tasarlanmış ve denetimi mikrodenetleyici aracılığı ile yapılmıştır. Deneysel sonuçlar farklı yük şartlarında evirici çıkışından düşük harmonikli bir AA dalga formu elde edildiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Today, population growth and industrialization due to energy consumption growth, fossil-based fuels in decreasing their environmental impact due to the sun and its derivatives made up of renewable energy sources, the interest has increased. In this thesis, as solar energy panels for homes injuries resulting from a system that converts energy into AC energy application was performed. For this purpose a full bridge type inverter (inverter) circuit design and control are done via microcontroller. Experimental results for different load conditions, an AC inverter output waveform obtained from the low harmonic showed.