Uzaktan erişim yoluyla veri sorgulama uygulaması
A application of data query through remote access
- Tez No: 287472
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ÇAVUŞOĞLU, PROF. DR. DOĞAN ÇALIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
İnternet kullanımının yaygınlaşması ile verilere erişim daha kolay ve hızla yapılabilmektedir. Aynı zamanda fiziksel kısıtlama olmadan veriye erişim ve sorgulama yapabilmek maliyeti de azalttığından şahıs ve kurumlar tarafından tercih edilebilir bir yöntem haline gelmiştir.Bu çalışmamızda kurum, verilerini uzaktan erişim yoluyla kullanıcılara açmakta ve onların sorgulama yapabilmelerini sağlamaktadır. Bu sayede farklı ortamlarda olmanın veriye erişim ve sorgulama yapabilmek için dezavantaj olması önlenmeye çalışılmıştır. Sistemde yetkili personel sistem verilerini güncelleyebilmektedir. Sistem bileşenleri, veritabanı, web sunucu, web sayfaları, kullanıcı modülü, yönetici modülüdür.
Özet (Çeviri)
With the spread of internet use, data access can be made more easily and quickly. At the same time, since it reduces the cost of access and query without the physical restrictions, this has become a preferred method by persons and institutions.In this study, the institution opens the data to own users by remote access and supplies them to perform a query. With this way, it was tried to be prevented the disadvantages of being in different locations to make data access and query. The authorized personnel of the system can update the system data. The system components database, web servers, web pages, the user module are the manager module.