Mobil ortamlar için internet tabanlı bir elektronik sınav sisteminin geliştirilmesi ve kullanılabilirliğinin değerlendirilmesi
Internet based an electronic exam system developed for mobile devices and usability evaluation
  1. Tez No: 287484
  2. Yazar: HASAN EKİNCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASLIHAN TÜFEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Teknik Eğitim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Technical Education
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Günümüzde mobil iletişim sektörü çok hızlı bir şekilde gelişmektedir. Mobil cihazların ucuzlamasına, çok gelişmiş özelliklere sahip olmaları, istenilen anda ve istenilen noktadan ihtiyaç duyulan bilgiye erişim, mobil iletişim teknolojileri sayesinde gerçekleştirilebilmesinden dolayı gün geçtikçe sabit sistemler yerine taşınabilir sistemler tercih edilmektedir. Mobil öğrenme geleneksel eğitimi desteklemek amacıyla kullanılabileceği gibi, uzaktan öğrenme amacıyla da kullanılabilir.Bu çalışmada, bir çevrimiçi sınav sistemi geliştirilmiş ve öğrencilerin bu sistem kullanılarak hazırlanmış sınavlara ister bilgisayar ortamında isterse de mobil cihazlarıyla istedikleri konum ve zamanda erişilebilmelerini sağlayarak, gerçek sınavlara hazırlanabilmesini sağlamak amaçlanmaktadır. Sistem geliştirildikten sonra gerçek kullanıcılar üzerinde etkinlik, verimlilik ve kullanıcı tatmini açısından değerlendirilmek üzere kullanılabilirlik testleri yapılmıştır. Mobil cihazlardan çevrimiçi sınav sistemine bağlantı için WAP teknolojisi ve mobil işletim sistemleri için geliştirilen yazılım kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, mobile communication sector is developing rapidly. Many features of mobile devices such as decreasing prices of mobile devices, providing many sophisticated talents, reaching an information that needed, at any time at anywhere, increasing usage area. M-learning education can be used like supporting traditional, used for the purpose of distance education.In this study, an online examination system for preperation of student for real exams was develeoped. Students can reach the exams prepared by this system at anytime and anywhere via PC or mobile devices. After developing the system, effectiveness, efficiency and user satisfaction are evalueted by usability tests. For reaching online examination system via mobile devices. WAP technology and developing special software for mobile communication systems are used.