USB arayüzlü bir EKG tasarım ve uygulaması
Design and implementation of an ECG with usb interface
- Tez No: 287485
- Danışmanlar: PROF. DR. İNAN GÜLER, YRD. DOÇ. DR. AYDIN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Günümüzde ani ölümlerin büyük çoğunluğunun sebebi kronik bir hastalık olan kalp rahatsızlıklarıdır. Bu çalışmada kalp rahatsızlıklarının önceden tespiti, tedavi yöntemlerinin hızlı bir şekilde uygulanabilmesi için EKG verilerinin uzun süre izlenmesini sağlayan ekonomik, kolay taşınabilir ve çok fonksiyonlu bir Holter kayıt sistem tasarım ve uygulaması gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, vücuttan alınan EKG sinyallerinin sayısal çevrimi yapılarak büyük kapasiteli taşınabilir bir belleğe (MicroSD) kaydedilmekte, USB arabirimi ile bilgisayara aktarılmaktadır. Kaydedilen EKG verileri Matlab grafik arayüzü ile işlenerek görüntülenmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, the vast majority of sudden death as the cause of chronic diseases is heart diseases. In this study, an economic, easily moveable and multi functional Holter ECG recording system is designed and implemented providing long time monitoring of ECG data to be used in diagnosis and treatment of heart diseases. In the study, ECG data is digitized, recorded to a high-capacity removable memory (microSD) and transferred to the computer with USB interface. The recorded ECG data is processed and displayed with Matlab graphical user interface.