Hibrit mobil eğitsel ölçme sistemi geliştirilmesi
Hybrid mobile educational assessment system development
- Tez No: 446424
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERTUĞRUL ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnternet ve Bilişim Teknolojileri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Teknolojinin gelişmesi, internetin yaygınlaşması ve mobil cihazların yaşam içerisinde önemli bir yer tutması eğitim öğretim alanında da bir çok teknolojik yeniliği beraberinde getirmiştir. Bununla birlikte eğitim öğretim alanında da teknolojik yenilikler, elektronik içerikler, uzaktan eğitim ortamları, teknolojik akıllı sınıflar ve benzeri uygulamalar ile değişime uyum sağlanmaya çalışılmaktadır. Bu gelişmeler doğrultusunda bu çalışmada eğitim öğretim süreci içerisinde önemli bir yeri olan ölçme ve değerlendirme faaliyetlerinin etkinliğinin artırılarak ölçme işleminin çok kısa sürelerde anlık olarak sağlanabilmesi, mobil cihazların da kullanımı dikkate alındığında günümüz metotlarından farklı biçimde uygulanabilirliğinin sağlanması amaçlanmıştır. Ciddi maliyetlerle tesis edilen eğitim öğretim ortamlarının bu ortamları etkin biçimde kullanacak araçlara ve içeriklere ihtiyaçlarının olduğu, eğitimin zaman içerisinde sadece okuldan ibaret değil uzaktan eğitim olarak da yürütülebildiği, elde edilen kazanımların en kısa sürede ölçülmesinin önemli olduğu görülmektedir. Bu kapsamda; web ve mobil uygulamaların değerlendirilmesi sonrasında, web teknolojilerini (html, css, javascript) kullanarak, gelişmiş hibrit geliştirme yapıları (angularjs, ionic, cordova) ile uygun geliştirme ortamları (vscode, eclipse, xcode) aracılığıyla açık kaynak kodlu çatı yapılarının (frameworks) kullanılabileceği“Bir Kere Yaz Her Yerde Çalıştır”(Write Once Run Everywhere) mantığıyla hibrit mobil uygulama geliştirme yöntemi kullanılmıştır. Bir kere yazılan kodun herhangi bir değişiklik yapılmadan yeniden kullanılabilmesi, derleme, dönüştürme ve inşa etme yöntemi sayesinde hem mobil platformlarda hem de web tarayıcılarda platform bağımsız biçimde çalıştırılabilmesi ve farklı ortamlar için farklı geliştirici maliyeti gerektirmemesi gibi özellikleri nedeniyle bu yöntemi kullanmak gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bu çalışmanın amacı; anlık eğitsel ölçme yapılabilmesinin sağlanması ile elde edilen sonuçların değerlendirilmesine önemli ölçüde katkı sağlayacağı düşünülen eğitsel ölçme sistemi niteliğinde platform bağımsız hem web tabanlı hem de mobil tabanlı bir hibrit uygulama tasarlamak ve geliştirmektir. Geliştirilen sistem mevcut eğitim sistemleri ile entegre olabilecek nitelikte olacak, bu sistemler haricinde internet tarayıcıları ve mobil cihazlar üzerinde çalıştırılabilecek, aynı zamanda mobil platformların uygulama marketleri üzerinden indirilebilecektir. Uygulama içerisinde kullanıcılar giriş yaparak ya da misafir olarak testleri çözebilmekte, seçtiği soruları ayrı olarak cevaplayabilmekte, anlık doğru yanlış bildirimini, süre gösterimini, rastgele soru seçimini, ipucu bilgilerinin gösterimini, bir sonraki soruya otomatik geçiş vb. özellikleri ayarlayabilmekte, ilgili teste geçiş yapabilmekte, favori listesi oluşturabilmekte ve daha önce girmiş olduğu testlere ait sonuç bilgilerine ilgili ekranlardan erişebilmektedir. Hibrit bir yapıda olması ile günümüz mobil cihazların sahip olduğu işletim sistemleri üzerinde platform bağımsız olarak çalışabilecek, ilave bir geliştirme maliyeti olmadan bir kere geliştirilen kod farklı programlama dillerinde tekrar yazılmadan hem web ortamında hem de mobil platformlarda kullanılabilecektir. Ayrıca, mobil uygulamanın Milli Eğitim Bakanlığı'nca yürütülmekte olan Fatih Projesi ile birlikte dağıtılmış olan tablet bilgisayarlar aracılığıyla ve aktif kullanılmaları durumunda teknolojik sınıf ortamında akıllı tahtalar ile birlikte de kullanılabilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The development of technology, spread of the internet and becoming an important place of mobile devices in life has brought many technological innovations into the educational area. However, it has been accompanied with the change of technological innovations, electronic contents, distance learning medias, technological smart classes and applications. In line with these developments, in this study it is aimed to ensure assessment process in a very short time, even instantly, by improving the assessment and evaluation activities that have an important place in education process and taking the mobile devices usage into consideration faster and different than modern methods. The education medias, installed with huge expenses, need tools and contents to use them effectively; not only consist of residence but also can be conducted as distance learning in the course of time; and it is important to measure the acquisitions as soon as possible. Accordingly, when the old studies and developed applications were analyzed, open source frameworks through advanced hybrid development structs (angularjs, ionic, cordova) and appropriate integrated development environments (vscode, eclipse, xcode) using web technologies (html, css, javascript) which has“Write Once Run Everywhere”strategy hybrid mobile application development method is used in this system. It has become necessary to use this method because of the ability to code reuse, converting and building the code once which is written without any changes and to run applications platform independent both on mobile platforms and web browsers and not requiring different developer costs for different environments. So, in this study, a mobile application with mobile measuring system properties in a hybrid form is designed which is available to integrate with existing education systems, run easily on the mobile devices other than aforementioned systems. This system will be support the educational interaction on the internet or intranet medias, take precautions according to the learning situations, provide a better educational media, contribute to evaluate on hand results by doing an instant assessment in a short time. So, like this hybrid applications are distributed by app stores just like native mobile apps; they can simply be downloaded and run on mobile devices like any other app store application. By logging in to the application or as a guest, users can solve the tests, answer the questions separately, adjust the settings such as; instant true/false replies, time view, random question selection, hint information view, automatic pass to the next question, etc. Switch to the related test and create a favorite list and capable to see results of tests on related views or windows in app. Being in a hybrid form, will run on the modern operating system platform freely, will be able to use both on web and mobile platforms without any extra development cost or re-writing the code in different programming languages. Moreover, it is also aimed to be used in technological classes with smart boards if actively used via tablet PCs delivered by Ministry of Education for the ongoing Fatih Project.