Güvenli iletişim için PDA'larda AES şifreleme algoritmasının uygulanması
Application of AES encryption algorithm in PDAs for a secure communication
  1. Tez No: 287494
  2. Yazar: AHMET AKSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REMZİ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Teknik Eğitim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Technical Education
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle cep bilgisayarları (Personal Digital Asistant) gelişerek hayatımıza girmiştir. PDA sayesinde yazılımlar mekandan bağımsız hale gelerek hayatımızda kolaylık sağlarlar. PDA'larda veri güvenilirliğinin sağlanması gerekir. Bu amaçla AES şifreleme algoritması ayrıntılı olarak incelenmiştir ve bu çalışmada cep bilgisayarları için veri güvenilirliğini arttırmaya yönelik bir uygulama geliştirilmiştir. Bu uygulama, Microsoft SQL Server veri tabanı ve Microsoft Visual Studio.NET 2008 Editöründe C# programlama dili kullanılarak geliştirilmiştir. Uygulama, XML Web Servisi ve Windows Mobile 6.5 Professional projesinden oluşmaktadır. Şifreleme algoritması olarak da Gelişmiş Şifreleme Standardı (Advanced Encryption Standard, AES) seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the advance of the technology, PDAs have also evolved. PDA has freed the softwares from location and let us ease our life by saving time. Data security has to be provided on PDAs. For that purpose, AES encryption algorithm has been deeply studied and an application has been developed to improve data security on PDAs. This application has been created with Microsoft SQL Server database and Microsoft Visual Studio .NET 2008 Edition using C# programming language. Application consists of XML Web Service and Windows Mobile 6.5 Professional project. AES (Advanced Encryption Standard) has been chosen for encryption algorithm.