Çandarlı-Dilek yarımadası (Ege denizi) kıyısal alanlarında yayılış gösteren Posidonia oceanica üzerindeki Chlorophyceae, Phaeophyceae ve Rhodophyceae ait epifit türler
Epiphyte species belonging to Chlorophyceae, Phaeophyceae and Rhodophyceae on Posidonia oceanica communities at the shores of Aegean sea (Candarli-Dilek yarimadasi)
  1. Tez No: 287495
  2. Yazar: CELAL MERT AKÇORA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Akdeniz'de ve Ege Deniz'inde geniş yayılım alanlarına sahip deniz çiçekli bitkilerinden Posidonia oceanica (L.) Delile türünün vejetatif yapıları epifitik olarak pek çok türe substrat oluşturmaktadır. Çalışmanın amacı; P. oceanica türünün Ege Denizi sahil bölgelerinde oluşturduğu kommunite üyelerinden yeşil, kahverengi ve kırmızı alglere ait epifitik türlerin ve bu türlerin Ege Denizi'ndeki dağılımının belirlenmesidir. Ege Denizi'nin belirli bölgelerinde (Çandarlı, Yeni Foça, Eski Foça, Urla İskele, Teos ve Kuşadası) sahil kesimine yakın derinliklerde P. oceanica'nın oluşturduğu deniz çayırlıkları tespit edilerek arazi bölgeleri belirlenmiştir. Arazi çalışmaları sırasında düzenli olarak fiziko-kimyasal su parametreleri ölçülmüştür. Arazi bölgelerinde, Ekim 2009-Kasım 2010 tarihleri arasında serbest dalışlar yapılmış, düzenli olarak örneklemeler gerçekleştirilmiş, laboratuvara getirilen örnekler üzerinde epifit kommunite üyelerinden olan, yeşil, kahverengi ve kırmızı alglere ait türlerin tayini ilgili tayin anahtarları ve literatürler kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda, 12 yeşil alg, 13 kahverengi alg, ve 49 kırmızı alg üyesi tespit edilmiş ve epifitik alglerin Ege Denizi'ndeki yayılışları aydınlatılmıştır. Sonuçlar P. oceanica türünün, yayılış gösterdiği bölgelerde tür çeşitliliğinin artmasına büyük bir katkıda bulunduğunu kanıtlar niteliktedir. Bununla birlikte, tayini gerçekleştirilen 49 kırmızı alg türünden Polysiphonia atlantica Kapraun & J.N. Norris ve Spermothamnion johannis Feldmann-Mazoyer türleri ile yeşil alglerden Chaetomorpha indica (Kützing) Kützing türü Türkiye denizel alg florası için ilk kez belirtilmektedir.
Özet (Çeviri)
Posidonia oceanica (L.) Delile species has a very high spread in Mediterranean and Aegean Sea. This seagrass's vegetative parts are very suitable substrates for lots of epiphytic organisms. This species composes very large communities and these communities increases the biodiversity of the areas which P. oceanica meadow exist. The aim of this study, determine the epiphyte species blong to green, brown, red algae and reveal the distrubution of epiphytic algae in Aegean Sea. P. oceanica seagrass communities were determined at the near seashore of the Aegean Sea (Çandarlı, Yeni Foça, Eski Foça, Urla İskele, Teos, Kuşadası) and these areas were selected for sampling. Physico-chemical parameters of water column were mesured, samples were collected between the dates October 2009 - November 2010 with skin-diving and specification of the epiphytic algae were practiced by using related literature. As a result of this study, 12 green algae, 13 brown algae and 49 red algae were identified and the rolae of P. oceanica meadow on its spread areas' biodiversity. On the other hand, Polysiphonia atlantica Kapraun & J.N. Norris and Spermothamnion johannis Feldmann-Mazoyer taxas from red algae and Chaetomorpha indica (Kützing) Kützing from green algae are indicated for the first time for 'The Marine Algae Flora of Turkey Coasts'.