Türkiye'nin bazı Gagea Salisb. (Liliaceae) taksonlarının polen morfolojisi
Pollen morphology of some Gagea Salisb. (Liliaceae) taxa from Turkey
  1. Tez No: 539944
  2. Yazar: ALİ CAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de yayılış gösteren Liliaceae familyasına ait Gagea Salisb. (Altın Yıldız) taksonlarından Gagea glacialis, G. fibrosa, G. taurica, G. foliosa, G. granatellii, G. villosa var. villosa, G. villosa var. hermonis, G. bithynica, G. bohemica, G. Peduncularis, G. juliae ve G. dubia polenleri morfolojik olarak incelenerek benzerlik ve farklılıkları karşılaştırılmıştır. Çalışmadaki 12 taksonun polenleri Işık Mikroskobu ve Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) kullanılarak ilk kez incelenmiştir. Yapılan incelemeler sonucu taksonların polenlerinin prolat/subprolat, sulkat(monokolpat) olduğu ortaya konulmuştur. Ayrıca ekzin yapılarına bakıldığında ise G. glacialis, G. granatellii, G. villosa var. villosa G. Juliae'nin retikülat; G. fibrosa, G. taurica, G. foliosa, G. villosa var. hermonis, G. bithynica ve G. dubia'nın mikroretikülat; G. bohemica ve G. peduncularis'in mikroretikülat-perforat bir ornamentasyon gösterdikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has investigated the similarities and discrepancies of pollen morphology of 12 Gagea Salisb. (Liliaceae) taxa which widepread in Turkey; specifically Gagea glacialis, G. fibrosa, G. taurica, G. foliosa, G. granatellii, G. villosa var. villosa, G. villosa var. hermonis, G. bithynica, G. bohemica, G. Peduncularis, G. juliae and G. dubia. It is the first time that pollens of these 12 taxa were analyzed under light and Scanning Electron Microscopes (SEM). According to this analysis, pollen ornamentation are reticulate for G. glacialis, G. granatellii, G. villosa var. villosa, G. Juliae; microreticulate for; G. fibrosa, G. taurica, G. foliosa, G. villosa var. hermonis, G. bithynica and G. dubia; Microretuculate-perforate for G. bohemica and G. peduncularis.