Eş-anlı ters çözüm ile friuli bölgesinin hız yapısı
- Tez No: 28750
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMİR KOLÇAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Bu çalışmada Friul i-Venezia Giulia Bölgesel sismik örü ağının ilk sismik dalga varış zamanlarına Eş-Anlı Ters Çözüm yöntemi uygulanmış ve bölgenin üç boyutta yeraltı P-dalga hız değişimi ve deprem yerleri birlikte araştırılmıştır. Çalışmada önce bölgenin tek boyutlu hız modeli elde edilme yoluna gidilmiş ve daha sonra bu model, hızdaki yanal değişimle rin bulunması için giriş modeli olarak kullanılmıştır. İşlemlerde önce Yaklaşık Işın izleme yöntemi ile ışın yolu belirlenmiş ve Bükmeyle Gerçeğe Yaklaştırma yöntemi ile gerçek ışın yoluna yaklaşım yapılmıştır. İnceleme bölgesinde, 1984 - 1988 yılları arasında oluşmuş, magnitüdü 1.8 ve daha büyük 208 depremin yaklaşık 4000 gözlem verisi kullanılarak, 0 km., 3 km., 6 km., 9 km., 12 km. olmak üzere, 5 ayrı derinlik için hızın yanal değişimi ve odak yerleri elde edilmiştir. Sonuçta, 3 km. derinlikte, inceleme bölgesinin kuzey kesi minde 5.0 - 5.3 km/sn hızlı Paleozoyik terrijen sedimentlerle ilgili hız terslenmesi ile güneyde ova kesiminde yaklaşık 4.7 km/sn hızlı, Bouguer anomalisinin de doğruladığı, filiş ve molasse depozitlerinin kalınlaşmasına bağlı hız terslenmesi saptanmıştır. 9 km. derinlikte ise, orta kesim ve yakın çevre sinde bir hız terslenmesi belirlenmiştir. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, Simultaneous Inversion method applied to the first arrival times of P-waves recorded by Fr iul i-Venezia Gulia Regional Seismic Network and subsurface P-wave velocity variations and the locations of the earthquakes were investi gated in three-dimensions. Vertical velocity model has been obtained at the first step, and later, this velocity model was used as an initial model to obtain the horizontal variations of the velocity. In calculations, the ray paths first determined by the Approximate Ray Tracing method, and then, the true ray paths were obtained by bending of these approximate ray paths. By using 4000 observations with magnitude 1.8 and larger occured between 1984-1988 in the area of investigated the variation of the velocity for 5 depth levels, 0 km., 3 km., 6 km., 9 km., 12 km. and hypocenter locations were determined. As a result, at the north of the investigated area the velocity reversal at 3 km. depth related to terrigeneous sediments with the velocity of 5.0 - 5.3 km/sec were deter mined. At the south, which is in the plain area, a velocity reversal due to thickening of flish and molasse deposits - in agreement with the Bouguer Gravite Anomaly - with about 4.7 km/sec. velocity is observed. lit