FeMn1-xNixGe bileşiklerinin manyetik özellikleri
Magnetic properties of the FeMn1-xNixGe compounds
  1. Tez No: 287521
  2. Yazar: FATMA GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK KERVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tezde, FeMn1-xNixGe (0?x?1) bileşiklerinin kristal yapısı ve manyetik özellikleri X-ışını toz kırınımı ve mıknatıslanma ölçümleri ile incelenmiştir. Bütün bileşikler P63/mmc uzay grubuna sahip hekzagonal Ni2In-tipi kristal yapıda kristallenmiş ve ferromanyetik davranış göstermektedirler. Ferromanyetizma x=0.8 ve x=1 olan örnekler için oda sıcaklığının üzerinde gözlemlenirken, x?0.8 için örnekler oda sıcaklığının altında ferromanyetiktir. 5 K'de doyum mıknatıslanması x=0.4'e kadar artar ve daha sonra azalır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the crystal structure and magnetic properties of the FeMn1-xNixGe (0?x?1) compounds have been studied by X-ray powder diffraction and magnetometric measurements. All compounds crystallize in a hexagonal Ni2In-type crystal structure with the space group P63/mmc and show ferromagnetic behavior. The samples for x?0.8 are ferromagnetic below room temperature, while the ferromagnetism is observed above room temperature for the samples with x=0.8 and x=1.0. The saturation magnetization at 5 K increases up to x=0.4, and then decreases.