Arz düzeyi üzerindeki bir magnetik dipolün elektromagnetik alanı
Electromagnetic field of magnetic dipol on the surface of earth
- Tez No: 28753
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
v - az ET“ Arz Yüzeyi üzerindeki Bir Mag net i fc Dipalün E. M Alanı.”Burada yaptığımız çalışmada, iletken bir yüzey üzerinde ki yatay ve düşey magnet i k dipollerin elektromagnet ık alanla rının saptanması problemi üzerinde çalışılmıştır. Bunun için ortamdaki yer değiştirme akımlarını ihmal e- den bir bilgisayar programları yapıldı. öncelikle iletken homojen ve izotrop ortamlar icm bobin tiplerine göre E. M alanın yanıtları incelendi. îkınci aşamada yatay ve düşey magnet ik dipol durumunda yatay tabakalı üc veya dört tabakalı yapılar için eliptik ve tilt acısı grafikleri elde edildi. Herhangi bir model için yatay ve düşey magnet i k dipoldeki eğim ve eliptikiik grafiklerinin birbirlerine çok benzer olduğu, eğer eğim acılarının farklı yönlenmelerini hesaba katmazsak, yatay dipalün anomali derecesi, düşey dipolün anomali derecesinin hemen hemen iki katı kadar olduğu görülür. Burada yaptığımız gibi, karşılıklı kuplaj oranlarının bilgisayar programını kullanmanın bir tek pratik çözümü sudur herhangi bir data seti için istenilen teorik grafikler elde edi lebil ir. -87-
Özet (Çeviri)
SUMMARY“ Electromagnetic Field of a Magnetic Dipol on the Surface of Earth. ”HerB, we have worked on the problem of stabilisation E.M fields of horizontal and vertical magnetic dipoles on a conducting surface. To be aple to do this, a computer program has been made which neglect the changing currents in the medium. Previously those which are electromagnetic according to the types of coil far conductive homogeneous and isotrope mediums. In the second stage in the positions of vertical and_ horizontal magnetic dipole we obtained elliptical and tilt angle graphics for third and fourth layer structures. For any models slopes and elliptical graphics of horizon tai and vertical magnetic dipoles are very smilar. If we neg lect different directions of dip angles» we see that the degree of anomaly of horizontal dipole is twice of the degree of anomaly of vertical dipole. As we have done here » the usage of computer program of mutual cup la j proportions has given only one practical solution that we can obtain theore tical graphics for any data set. -S8-