Sonik,nötron ve yoğunluk logları ile çatlaklı petrol rezervuarlarının saptanması
Determination of fractured petroleum reservoirs with the help of sonic neutron and density logs
  1. Tez No: 28754
  2. Yazar: K.TANSEL ERGÜDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Kuyu Loğları, Sondaj yapılmış herhangi bir kuyuda bize sondaj boyunca bulunan kayaç matriksinin fiziksel özelliklerini en iyi yaklaşımla veren Jeofizik yöntemlerden biridir. Genel olarak maden yataklarının ve petrol-gaz rezervlerinin yerinin saptanması ve yer altındaki miktarlarının doğruya yakın olarak bulunmasını sağlar. Bu çalışmada TJP.A.O.'nm arama yaptığı bir bölgeden alınan petrol kuyusu verilerinden yararlanılmıştır. Bu verilerin yardımıyla ortamın killilik oranları bulunmuştur. Bu killilik değerlerinden ortalama en düşük killilik alınarak nötron ve formasyon yoğunluk loğuna ait düzeltilmiş değerleri hesaplanmıştır. Hesaplanan bu düzeltilmiş değerlere göre bu loğlara ait noktalama yöntemi ile 2000 - 2253 metreler arasında kalan kesimde litoloji tayini yapılmıştır. Yapılan litoloji tayini sonucunda ; Kumtaşı %68 Kalker %17 Dolomit %15 Ortamın Efektif pozitesi Ojjn %11.5 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY DETERMINATION OF FRACTURED PETROLEUM RESERVOIRS WITH THE HELP OF SONIC, NEUTRON AND DENSITY LOGS Well log is one of the geophysics methods which provides the best rock matrix's physical characteristics found during the well drilling. Generally this method is used for finding the ore beds, oil & gas reserves. This method is also helpful to determine the magnitude of the ore under the earth. In this project, we relied on one of T.P.A.O.'s drill's data. The percentage of clay was found with the help of these data. Neutron & formation density log's corrected values were calculated with the help of the minimum average clay percentage. Using these corrected values, the lithology of rocks between the depth of 2000 - 2253 meters is estimated from the neutron and density log data outputs. Lithology findings; Sandstone 68% Limestone 17% Dolomite 15% The effective porosity (Odn) is found as 11.5%.