Zemin araştırmalarında kullanılan jeofizik yöntemler ve traverten ortamlara uygulanması
Geophysical methods used in ground investigations and application in media
- Tez No: 28752
- Danışmanlar: PROF. DR. KURULTAY ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET“Zemin Araştırmalarında Kullanılan Jeofizik Yöntemler ve Traverten Ortamlara Uygulaması”Jeofizik araştırma, genel olarak jeolojik yapıların ve eksereyitle yeryüzündeki kayaçlarm fiziksel özeliklerinin incelenmesi olarak tanımlanabilir. Çoğu kayaçlarm ve formasyonların karakteristik şunlardır: Yoğunluk, magnetizıaa, elastisite ve elektrik iletkenlik. Jeofizik araştırmanın temel yöntemleri bunlara dayandırılır: Graviie, magnetik, sismik ve elektrik yöntemler. Mühendislik jeofiziği yer kabuğunun mühendislikle ilişkili (genellikle onun en üst çevresi) dinamiği ile meşgul olan jeols»ji kolu şeklinde anlaşılmalıdır. Jeofizik araştırmanın pratik amacı, bir mühendislik yapısının yapımı ve işletilmesi süresince jeolojik durumla arasındaki etkileşme özelliğini önceden haber vermektir. uygulamalı jeofiziğin karmaşık yöntemleri arasında mühendislik jeofiziğinde en yaygın ve sık kullanılanı elektrik ve sismik yöntemlerdir. Bu çalışmada Antalya'da travertenier içeren bir sahanın yapısal ve elastik özellikleri elektrik ve sismik yöntemlerle incelenmiştir. -83-
Özet (Çeviri)
SUMMARY“Geohysical Methods used in Ground Investigations and Application in Travertin Media”Geophysical investigation can be generally defined as investigation of physical properties of geological structures and rocks, usually from the surface of the graund. Characteristic properties of most rocks and formations are ten following: Density, magnetism, elasticity and electrical conductivity. The main methods of geophysical research are based on these : Gravity, magnetic, seismic and electrical methods. ' ' _ Engineering gecphyisics should be taken as the branch cf geology dealing with the dynamics of the Earth's crust 'generally it's uppermost horizons) related to engineering. The practical purpos cf geophysical investigation is to predict the nature of interaetior.s between an engineering shucture and the geological situation during it's construction and operation. From amoug the complex of methods of applied geophysics, the most widely and frequently used in engineering geophysics are the electrical and seismic methods. In this study, the structural and elastic properties of an area which contains travertins in Antalya has been investigated by the electrical and seismic methods. -84-