Kilis ili Resulosman ve Acar dağlarındaki işlenmemiş alanların florası
Flora of uncultivated fields on the Resulosman and Acar mountains
- Tez No: 287543
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZIM ŞEKEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma, Kilis ili Resulosman ve Acar dağlarındaki işlenmemiş alanların florasını içermektedir. Araştırma alanından 2009 ve 2010 yıllarında 780 bitki örneği toplanmıştır. Bu materyallerin teşhis edilmesiyle 41 familyaya ait 134 cins olmak üzere toplamda 169 takson tespit edilmiştir. Türlerin fitocoğrafik bölgelere göre dağılım oranları; Akdeniz % 29, İran-Turan % 19 ve Avrupa-Sibirya % 2 şeklindedir. Bölgesi belli olmayan taksonların oranları ise % 50' dir. Çalışma alanında toplam 10 (% 5.91) endemik tür tespit edilmiştir. Gymnospermae alt bölümü 2 tür, Angiospermae alt bölümü ise 167 tür içermektedir. Angiospermlerin 142 tanesi Dicotyledones sınıfından, 25 tanesi ise Monocotyledones sınıfındandır.İçerdiği tür sayısına göre çalışma alanındaki familyalar; Pinaceae 1, Cupressaceae 1, Ranunculaceae 3, Papaveraceae 2, Crusiferae (Brassicaceae) 11, Capparaceae 1, Resedaceae 1, Caryophyllaceae 6, Gutiferae 2, Malvaceae 1, Linaceae 4, Geraniaceae 2, Vitaceae 1, Rhamnaceae 1, Anacardiaceae 1, Fabaceae 22, Rosaceae 7, Crassulaceae 1, Umbelliferae (Apiaceae) 7, Caprifoliaceae 1, Dipsacaceae 1, Compositae (Asteraceae) 26, Campanulaceae 1, Primulaceae 1, Oleaceae 2, Convolvulaceae 3, Boraginaceae 8, Scrophulariaceae 4, Orobancheaceae 2, Lamiaceae 12, Euphorbiaceae 2, Fagaceae 1, Salicaceae 1, Rubiaceae 2, Araceae 1, Liliaceae 8, İridaceae 4, Orchidaceae 3 ve Poaceae 9 şeklinde belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study covers flora of uncultivated fields on the Resulosman and Acar Mountains in Kilis province. In this study, seven hundred different plant species were collected from the research area in 2009 and 2010. After the identification of these plant species, totally 169 plant taxa belonging to 41 families and 134 genera were determined. Rational distribution of the plant species according to phytogeograpical regions are as follows: Mediterranean 29 %, Irano-Turanian 19 % and Eurosiberian 2 %. The ratio of undefined phytogeograpical region elements was 50 %. In the research area, 10 endemic plant species were recorded, and the endemism ratio was 17,6 %. Although Gymnospermae subdivisio had two plant species, Angiospermae had 167 different species. Hundred and forty-two species were belonging to Dicotyledones and Monocotyledones had 25 different species. According to the number of species, identified genera were as follows: Pinaceae 1, Cupressaceae 1, Ranunculaceae 3, Papaveraceae 2, Crusiferae (Brassicaceae) 11, Capparaceae 1, Resedaceae 1, Caryophyllaceae 6, Gutiferae 2, Malvaceae 1, Linaceae 4, Geraniaceae 2, Vitaceae 1, Rhamnaceae 1, Anacardiaceae 1, Fabaceae 22, Rosaceae 7, Crassulaceae 1, Umbelliferae (Apiaceae) 7, Caprifoliaceae 1, Dipsacaceae 1, Compositae (Asteraceae) 26, Campanulaceae 1, Primulaceae 1, Oleaceae 2, Convolvulaceae 3, Boraginaceae 8, Scrophulariaceae 4, Orobancheaceae 2, Lamiaceae 12, Euphorbiaceae 2, Fagaceae 1, Salıcaceae 1, Rubıaceae 2, Araceae 1, Liliaceae 8, İridaceae 4, Orchidaceae 3 and Poaceae.