Elektrodepolama yöntemi ile elde edilen znfe ince filmlerinin elektriksel özdirenç özelliklerinin sezgisel yöntemler yardımıyla incelenmesi
Soft computational analysis of electrical resistivity properties of znfe alloy films produced by electrodeposition method
- Tez No: 287544
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL HAKKI KARAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Çinko alaşımları endüstride yüksek korozyon direnci özelliğinden dolayı kullanılmaktadır. Saf çinkoya demir grubu elementler alaşımlanarak yüksek korozyon özelliği sağlanmaktadır. Elektrokimyasal depolama yöntemi ile üretilen ZnFe alaşımları mükemmel mekanik özellikleri ve korozyon direnci ile bilinen Kadmiyuma alternatif olarak üretilen çevreci alaşımlardır. Kadmiyumun kanserojen ve çevre düşmanı bir malzeme olduğundan kullanılmasından kaçınılmakta, çinkonun demir grubu elementlerle oluşturduğu alaşımlar ön plana çıkmaktadır. Klasik özdirenç formülünde filmin üretim şartları özdirenç formülü içerisinde yer almamaktadır. Bu çalışmayla üretim şartları da formül içerisine dahil edilerek literatüre kazandırılmaktadır. Formülün elde edilmesinde Sezgisel yöntemler olarak bilinen Genetik Programlama ve Neural Network programlarından yararlanılmış ZnFe alaşımı için yeni bir özdirenç formülü elde edilerek literatüre uygunluğu test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Zinc alloys are used in industry due to their high corrosion resistivity. The property of high corrosion resistivity is maintained by alloying pure zinc with iron-group elements. Electrodeposited ZnFe alloys are environment-friendly alloys that are produced as alternatives to Kadmium, which is well known for its perfect mechanical properties and corrosion resistance. As Kadmium is cancerogenic and is not environment friendly, its use is avoided and therefore alloys comprised of zinc and iron-group elements come into prominence. Traditional resistivity formula does not consist the production conditions of the film. This study contributes to the literature by including the production conditions in the electrical resistivity formula. Soft computing techniques such as genetic programming and neural network programs were utilized to develop a new resistivity formula for ZnFe alloys and the relevance of new formula to the literature was tested.