2-hidroksi-1,4-naftakinon molekülü ve bazi geçiş metalleri ile yaptiği bileşiklerin teorik ve deneysel olarak titreşim spektroskopisiyle incelenmesi
Investigation of 2-hydroxy-1,4-napthoquinone molecule and made compounds with some transition metals by theoretical and experimental vibrational spectroscopy
  1. Tez No: 287542
  2. Yazar: MEHMET FATİH KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KANİ ARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez çalışmasında 2-hidroksi-1,4-naftakinon (2HNQ) molekülünün Mn(L)2 ve Cu(L)2(H2O) bileşikleri hazırlandı. Ligand olarak kullandığımız 2-hidroksi-1,4-naftakinon molekülünün ve elde edilen bileşiklerin infrared titreşim spektrumları 4000-40 cm-1 bölgesinde kaydedildi. Serbest ligand molekülünün titreşim frekansları ile bileşiklerin titreşim frekansları karşılaştırıldı. Bazı frekansların kaydığı gözlendi. Bu kaymalar ligand titreşimleri ile metal-ligand bağı titreşimleri arasındaki mekanik çiftlenimden kaynaklandığı şeklinde yorumlandı. Deneysel olarak elde edilen sonuçlardan yola çıkılarak bileşiklerin geometrik yapılarının kare düzlem ve kare piramit yapıda olduğu düşünüldü. Ayrıca, ligandın bağ uzunlukları, bağ açıları ve titreşim frekansları GAUSSIAN09 paket programında HF ve DFT teorileri kullanılarak hesaplandı. Elde edilen teorik ve deneysel sonuçlar karşılaştırıldı ve yorumlandı.
Özet (Çeviri)
In this study, Mn(L)2 and Cu(L)2(H2O) compounds of 2-hydroxy-1,4-naphthoquinone (2HNQ) molecule were prepared. Infrared vibrational spectra of ligand and compounds were obtained which recorded in 4000-40 cm-1. Vibrational frequencies of the free ligand molecule compared with the vibrational frequencies of their metal complexes. Some frequencies were shifted. This shift in the vibrations of the ligand and the metal-ligand bond was interpreted as caused by vibrations between the mechanical coupling. The geometrical structure of the compounds obtained from experimental results were thought to be at square-planar and square-pyramid structure. In addition, bond lengths, bond angles and vibrational frequencies of the ligand were calculated at GAUSSIAN09 package program with HF and DFT theories. Theoretical and experimental results were compared and interpreted.