Bir dalga enerjisi konvertör sisteminde güç optimizasyonu
Power optimisation of a wave energy converter system
- Tez No: 287558
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELÇUK MISTIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Energy, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 298
Özet
Enerji, insanlar için vazgeçilmez bir unsurdur. Gelişen teknoloji ile birlikte insanlığın enerji ihtiyacında bir artış meydana gelmektedir. Fosil yakıtlar ise (odun, kömür, petrol vb.) sınırlı kaynaklara sahiptir. Bu sebeple, alternatif enerji kaynaklarının kullanımı kaçınılmazdır.Yenilenebilir enerji kaynaklarının en önemlilerinden birisi de dalga enerjisidir. Dalga enerjisi, güneş enerjisinin yoğunlaştırılmış bir şeklidir. Dalga enerjisini dönüştüren sistemlere dalga enerjisi konvertörleri adı verilir. Tipik bir dalga enerjisi konvertörü, düzensiz dalga hareketlerini alır ve bunları düzenli mekanik hareketlere çevirir. Bu düzenli mekanik hareketler ise elektrik enerjisi elde edilmesinde kullanılır. DEK sistemleri yerleşim tipine göre kıyı, yakın kıyı ve açık deniz tipi olarak sınıflandırılabilir.Bu çalışmada, bir dalga enerjisi konvertörü modeli analiz edildi ve performans optimizasyonu gerçekleştirildi. Çalışma, söz konusu sistemin hidrodinamik özelliklerinin elde edildiği WAMIT programı üzerine yapılan çalışmalar ile başlatılmıştır. İncelenen sistemin simülasyon modeli için ise MATLAB/SIMULINK ortamı kullanılmıştır. Yapılan çalışmalar frekans uzayında gerçekleştirilmiş olup, güç optimizasyonu için sistemin çalışması tavsiye edilen ayar değerleri güç çekme ünitesinin ayar değerleri olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Energy is a vital need of mankind. Besides, the need for energy is ever increasing. Fossil fuels used for this purpose have limited resources. Therefore, it is obvious that there is a need for use of renewable energy resources.One of the main renewable energy resources is wave energy. Wave energy is assumed to be a concentrated form solar energy. The system used for extraction of energy from waves is called wave energy converter. A typical wave energy converter (WEC) takes the irregular form of the wave motion and converts the motion into regular mechanical oscillations. These regular motions are then used in generation of the electricity. There are three different types, namely as shore-line, near-shore and off-shore.In this study, a form of WEC model is analysed and performance optimisation process has been achieved. The study starts from WAMIT analysis of the model where hydrodynamic properties of the model are achieved. The actual simulation model of the system is conducted in MATLAB/SIMULINK environment. The study is performed in Frequency Domain and power optimization is achieved. The results of the study are presented in the form of power take off setting.